fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko zaregistrovalo prvú vakcínu proti koronavírusu pre zvieratá

Ilustračné foto: EASYFOTO TASR

Ruské úrady v stredu oznámili, že zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá. Očkovaciu látku Carnivak-Cov vyvinuli odborníci z ruskej Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor).

„Rusko zaregistrovalo Carnivak-Cov, sorbátom inaktivovanú vakcínu proti koronavírusovej infekcií pre mäsožravé zvieratá… Ide o prvý a zatiaľ jediný produkt na svete proti ochoreniu COVID-19 u zvierat,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa Rosseľchoznadzoru Konstantin Savenkov, ktorého citovala agentúra TASS.

Hromadná výroba novej očkovacej látky by sa mohla začať už v priebehu apríla. Produkovať ju bude ruské Federálne stredisko pre zdravie zvierat, ktoré je najväčším výrobcom veterinárnych produktov v Rusku.

Klinické testy vakcíny Carnivak sa začali vlani v októbri. Látku skúšali na psoch, mačkách, obyčajných aj polárnych líškach, norkách a ďalších živočíchoch.

Výsledky testov podľa Savenkova ukázali, že nová vakcína je bezpečná a vysokoúčinná: protilátky voči koronavírusu sa plne vyvinuli u všetkých zaočkovaných zvierat.

Ďalší výskum má ukázať, ako dlho dlho budú zvieratá zaočkované Carnivakom chránené. Bádatelia predpokladajú, že to bude minimálne šesť mesiacov.

Japonsko: Sakury tento rok rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info