fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ministrom práce bude Jozef Hlinka. Čo o ňom vôbec vieme?

Jozef Hlinka (Sme rodina) skladá sľub poslanca / TASR

Dosiaľ nenápadný poslanec Sme rodina Jozef Hlinka nahradí Milana Krajniaka, ktorý podal demisiu v polovici marca a do funkcie sa už nechce vrátiť nechce, informuje denník SME.

Hlinka je bývalý policajt, ktorý pôsobil na ministerstve vnútra v rokoch 1997 až 2011. Najskôr päť mesiacov radil ministrovi za HZDS Gustávovi Krajčimu, ktorý je obžalovaný za to, že zmaril referendum v roku 1997.

Denník Sme zistil, že Hlinka bol u neho už v čase, keď bolo známe, že SIS pod vedením Ivana Lexu s najväčšou pravdepodobnosťou uniesla syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Polícia vtedy marila vyšetrovanie únosu.

Hlinka vydržal na „vnútre“ naozaj dosť dlho. Ministri sa striedali, no on ako zástupca šéfa kancelárie ministra zostával.  Zažil časy Krajčiho, Vladimíra Palka (KDH), Roberta Kaliňáka (Smer) a aj Daniela Lipšica (KDH).

Vláda: Predĺženie núdzového stavu odôvodňuje krehkou epidemiologickou situáciou

Za Palkovho ministrovania bol podriadeným Vladimíra Pčolinského, ktorý je dnes obvinený z korupcie a v marci odstúpil z funkcie šéfa Slovenskej informačnej služby.

Keď sa Robert Kaliňák stal v roku 2012 ministrom vnútra po druhý raz, Hlinka na ministerstve skončil. Pracoval na Najvyššom kontrolnom úrade. K tomu, ako sa stal kandidátom na ministra, sa Hlinka zatiaľ vyjadrovať nechcel. Až po vymenovaní prezidentkou Čaputovou.

Nemastné – neslané hodnotenie Krajniaka

„Je to veľmi seriózny a skúsený človek, ktorý má skúsenosti so štátnou správou. Má tie veci navnímané. Ja mu plne dôverujem,“ povedal bez ďalších detailov Krajniak. Hlinka sa podľa Krajniaka dlhodobo venoval sociálnej problematike. Podľa SME je však v parlamente vo finančnom výbore a riešil skôr ekonomické témy.

Slovenské Kocúrkovo. Na vakcínach šetríme a na testy dávame milióny

Hlinkova bývalá manželka Ľubica Hlinková bola riaditeľkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne za poslednej vlády Smeru. Nový minister Marek Krajčí z OĽaNO Hlinkovú bez uvedenia dôvodu odvolal.

Krajniak sa už na post ministra práce vrátiť nechce, hoci svojou demisiou všetkých prekvapil. „Dal som demisiu s vedomím, že podávam demisiu a nie ako “vydierku” s tým, že sa okamžite hlásim do služby,“ hovorí dnes Krajniak.

Drucker: „Vyhodili 58 miliónov za nepoužiteľné testy. Treba pomenovať vinníkov…“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info