HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko odsúdilo dôchodkyňu na 12 rokov väzenia za odovzdávanie vojenských tajomstiev ukrajinskej rozviedke

Ilustračné foto / SITA

Ruský súd na Kryme odsúdil dôchodkyňu na 12 rokov väzenia za velezradu. Preukázal jej vinu za zasielanie informácií o Čiernomorskej flotile ukrajinskému vojenskému spravodajstvu, informuje portál RT.

Podľa prokurátora žena narodená v roku 1955 spolupracovala s ukrajinským ministerstvom obrany a zhromažďovala informácie o leteckom pluku ruského námorníctva vrátane citlivých podrobností, ako sú rádiové znaky, ktoré sa považujú za štátne tajomstvá. Súd sa uskutočnil za zatvorenými dverami v Sevastopole, najväčšom meste Krymu.

Moskovská tlačová agentúra TASS ju síce na súde nezmienila, ale s odvolaním sa na zdroj bola odhalená ako Galina Dovgopolayová z Bachčisaraiu. V novembri 2019, keď bola uväznená, ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila zadržanie ženy, ktorá „bola spojená s ukrajinskými špeciálnymi službami“ a „účelovo zhromažďovala tajné vojenské informácie“.

Za urážku Putina by mal byť trest odňatia slobody, tvrdí ruský zákonodarca

Krym bol do Ruska znovu začlenený v marci 2014 po referende. Hlasovanie neuznáva väčšina krajín, Krym považujú za nezákonne obsadený ukrajinský polostrov. V tom istom roku sa meno Dovgopolovej objavilo v článku na ukrajinskom webe Gordon.ua, ktorý vedie známy novinár Dmitrij Gordon. V článku kritizovala referendum a odhalila, že svoju dcéru a vnuka poslala žiť do Kyjeva.

Za sedem rokov odvtedy Ukrajina a Rusko zatkli viac ľudí pre podozrenie zo špionáže. Minulý rok Kyjev oznámil, že zadržali generála Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý špehoval pre Moskvu. Podľa agentúry Valerij Šajtanov, ktorý v minulosti pracoval ako vedúci zvláštnych operácií, plánoval na Ukrajine „teroristické činy“ výmenou za 200 000 dolárov a ruský pas.

Putin odmieta prezradiť, akou ruskou vakcínou proti Covid-19 sa nechal zaočkovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info