fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Civilná loď v Sueze bez jediného výstrelu vyradila na týždeň celú slávnu 6. námornú flotilu USA

Prehliadková plavba lodí 6. flotily amerického námorníctva v roku 2020 pri 70. výročí vzniku flotily. Reprofoto YouTube (@CNE-CNA/C6F)

Americké námorníctvo čelilo nečakaným problémom s činnosťou 6. flotily v dôsledku zablokovaného Suezského prieplavu. Pentagón tak na sedem dní stratil kontrolu nad jednou z najhorúcejších geopolitických oblastí sveta.

„Kým sa analytici snažia odhadnúť ekonomické a ďalšie straty pre rôzne krajiny sveta v dôsledku zablokovania  Suezského prieplavu, v Pentagóne budú asi padať hlavy.“ Uvažuje portál topwar.ru.

Šiesta flotila mimo prevádzky

Pripomeňme, že znefunkčnenie Suezu spôsobia civilná loď s malou posádkou. V dôsledku toho týždeň stálo asi 400 lodí vrátane tankerov, ale aj dvoch lietadlových nosičov, uviaznutých vo vodnej zápche.

Suezský prieplav je už opäť uvoľnený

Najviac ekonomicky zasiahnuté sú India a štáty juhovýchodnej Ázie vrátane Singapuru, ale aj Japonska, Kórejskej republiky a Malajzie. Ide v prvom rade o problémy s prepravou tovarov vrátane ropy a LNG.

Jedna proti štyristo

Problém však nespočíva iba v ekonomických stratách. Topwar.ru nastolil aj strategické témy. Námorné sily niekoľkých štátov doslova narazili na nekalkulovanú prekážku pri uskutočňovaní dlhodobo plánovaných operácií. Topwar.ru zdôraznil, že americké námorníctvo čelí najväčším ťažkostiam v súvislosti so zablokovaním Suezského prieplavu. Americké vojnové lode 6. flotily stratili schopnosť vykonávať plánované plavby cez kanál. Problémy sú aj s doplňovaním palivových zásob na vojnové lode, ako aj to, že dve lietadlové lode flotily boli zablokované na mieste celý týždeň aj so svojím sprievodom.

6. fotila USA Navy, reprofoto topwar.ru
Velenie dostalo „záhul“

V tejto súvislosti je podľa citovaného zdroja potrebné poznamenať, že „každý deň oneskorenia núti velenie flotily k potrebe revízie plánov bojových hliadok“.

(Medzitituky red. HD.)

Suezský prieplav je už opäť uvoľnený

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info