fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tri jadrové ruské ponorky s balistickými raketami sa vynorili spod polárneho ľadu na dostrel od USA

Ponorka triedy Borej sa vynára spod arktického ľadu. Snímka TS Ministerstvo obrany Ruskej federácie.

Podľa informácií zverejnených agentúrou TASS sa včera tri ruské ponorky na jadrový pohon súčasne prvýkrát v histórii vynorili spod arktického ľadu. A to vo vzdialenosti asi 300 metrov od seba. Informoval o tom hlavný veliteľ námorníctva admirál Nikolaj Jevmenov priamo ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Komplexná arktická expedícia Umka-2021 prebieha v oblasti súostrovia Zem Františka Jozefa za účasti Ruskej geografickej spoločnosti“, uviedol podľa webu navyrecognition.som admirál.

Veľká expedícia

Zúčastnilo sa na nej viac ako 600 vojakov a civilných pracovníkov a asi 200 kusov výzbroje, vojenského a špeciálneho hardvéru. V súčasnosti je priemerná teplota vzduchu v tejto oblasti mínus 25 až mínus 30 stupňov Celzia. Ľadová pokrývka má hrúbku 1,5 metra a vietor má rýchlosť 32 m / s.

Najrýchlejšia ruská ponorka sa vracia

Ponorka Borej

Ponorky triedy Borej sú schopné operovať v hĺbke 380 m až 400 m a v prípade potreby sa ponoriť podľa niektorých údajov do hĺbky až 480 m. Na hladine sa môžu plaviť maximálnou rýchlosťou 15 uzlov (28 km/h) za hodinu. Pod vodou potom až rýchlosťou 29 uzlov (53 km/h).

Ich trup meria 170 m na dĺžku a jeho maximálna šírka je 13,5 m. Každá z ponoriek triedy Borej je zostavená z 1,3 milióna súčiastok a mechanizmov, sto deviatich kilometrov potrubia a šesťsto kilometrov káblov. Na stavbu jednej z týchto ponoriek sa spotrebuje 17 000 ton ocele, čo je o 50 percent viac, ako sa použilo na Eiffelovu vežu v ​​Paríži.

Úctyhodná výzbroj

Výzbroj ponoriek 955 Borej tvorí 6 torpédometov a na palube majú tiež 16 balistických rakiet typu R-30 Bulava (v modernizovanej verzii dokonca dvadsať) s jadrovými hlavicami. Každá raketa R-30 unesie šesť až desať jadrových hlavíc. Z miesta vynorenia mali posádky ponoriek na dostrel celé územie USA.

(Medzititulky red. HD.)

Ruská ponorka Vladimir Monomach prvýkrát odpálila medzikontinentálne balistické rakety Bulava (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info