fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pozor! Opäť sa pripravte na nedostatok WC papiera. Blokáda Suezského prieplavu má aj takýto dopad

WC papier
Ilustračný obrázok / pixabay
Najväčší producent drevnej buničiny, ktorá je potrebná na výrobu toaletného papiera. Varoval, že obrovský dopyt by mohol oddialiť dodávky výrobcom a blokáda Suezského prieplavu to ešte zhoršuje. Informuje portál RT.

Brazílska spoločnosť Suzano Sa, ktorá vyrába asi tretinu svetovej buničiny z tvrdého dreva, uviedla, že je čoraz ťažšie zabezpečiť kontajnery na prepravu.

Generálny riaditeľ spoločnosti Walter Schalka pre agentúru Bloomberg uviedol, že ak sa problém zhorší, môže to zapríčiniť celosvetový nedostatok toaletného papiera. Ak budú takéto zádrhele v preprave pokračovať, môžu sa výrobcovia toaletných papierov ocitnúť v situácii, že nebudú mať dostatočné zásoby. A nebudú schopní  toaletný papier vyrobiť.

Alternatíva k blokovanému Suezskému prieplavu? Ruské Arktické more

To by v konečnom dôsledku mohlo viesť k opätovnému nedostatku v regáloch supermarketov, ako to bolo na jar minulého roka. Vtedy panika spôsobila, že ľudia si pri vstupe do karantény ukladali zásoby domácich potrieb. Toaletný papier sa potom stal jedným zo symbolov prvých týždňov pandémie koronavírusu.

Analytici tvrdia, že globálny nedostatok bol spôsobený nárastom online nakupovania a rozmachom čínskeho exportu. Dodávky  sa zároveň obmedzili po tom, čo výrobcovia, ktorí očakávali prepad obchodu, spomalili svoju výrobu.

Náklady na prepravu kontajnerov už medzi januárom 2020 a minulým týždňom vzrástli o 250% a v súčasnosti sa majú ešte zvýšiť.

Kontajnerovú loď uviaznutú v Suezskom prieplave sa stále nepodarilo vyslobodiť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info