fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Počty kresťanov v Rusku klesajú. Medzi mladými je populárnejší islam

Ruský pravoslávny patriarcha Kirill
Ruský pravoslávny patriarcha Kirill / Sputnik

Nový prieskum verejnej mienky WCIOM odhalil, že viera v kresťanského Boha v Rusku klesá s každou generáciou. V krajine sa zvýšil počet ateistov a, čo je zarážajúce, najmä u mladých vzrastá popularita moslimskej viery, informuje portál Russia Today.

Počet ateistov v Rusku sa iba za štyri roky zdvojnásobil zo 7% na 14%, pričom za pravoslávnych kresťanov sa vyhlásila menej ako polovica osôb mladších ako 25 rokov. Z celkového počtu obyvateľov je pravoslávnych  66%.
Naopak, islam sa ustálil na približne 6% celej populácie. Na rozdiel od kresťanstva popularita moslimskej viery prevláda oveľa viac u mladých ľudí ako u starších, keďže počet moslimov do 25 rokov je dvojnásobný. Tvorí 12%-ný podiel veriacich v porovnaní s celou krajinou.

Počas sovietskej éry bolo náboženstvo oficiálne zakázané a cirkevný majetok zhabal štát. V nasledujúcich desaťročiach stúpalo na obľube pravoslávne kresťanstvo, podľa odhadov Ruskej akadémie vied v roku 2013 bolo 79% Rusov veriacich. V posledných rokoch však predvolebné prieskumy ukazujú pokles počtu veriacich. A katolíkov je v súčasnosti nula.

Moskva už nemá s EÚ žiadne vzťahy. Brusel ich zničil, tvrdí Lavrov

Je zaujímavé, že vekové skupiny, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou považujú za ateistov, sú 18-24, 25-35 a 60+. Údaje o najstaršej skupine môžu odrážať generáciu vyrastajúcu pred pádom Sovietskeho zväzu, kde bol štátny ateizmus oficiálnou politikou.

Minulé leto hlasovali ruskí občania za balíček dodatkov k ústave krajiny. Jedným z najkontroverznejších dodatkov bolo výslovne spomenúť vieru v Boha ako základnú vieru krajiny.

Ukrajinci budú nútení vzdať sa nehnuteľností na Kryme. Prikazuje to nový ruský zákon

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info