fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Alternatíva k blokovanému Suezskému prieplavu? Ruské Arktické more

Ľadoborec „Alexander Sannikov“ vo vodách Obského zálivu / Gazprom Neft
Ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energiu Rosatom v sérii vtipných tweetov uviedla, že Severomorská trasa by sa mohla stať účinnou alternatívou k Suezskému prieplavu. Ten je od utorka úplne odstavený, informuje portál RT.

Návrh prichádza niekoľko dní po tom, čo 400-metrová kontajnerová loď uviazla na rozhodujúcej námornej ceste pre globálny obchod. Incident vyvolal obavy z rastúcich nákladov na prepravu. A z prerušenia dodávateľských reťazcov spájajúcich Európu a Áziu.

Rosatom vo svojom twitterovom zozname uviedol pár dôvodov, pre ktoré považuje strategickú ruskú arktickú námornú trasu za životaschopnú alternatívu. Štátna korporácia poukázala na to, že Severná morská cesta ponúka oveľa viac priestoru.

Spoločnosť tiež uviedla, že jej flotila jadrových ľadoborcov, ktorá je najväčšou na svete, bude schopná vyslobodiť akékoľvek plavidlo uviaznuté v ľade.

Nemecko tlačí na Brusel: Kúpte už konečne ten Sputnik V!

Arktickú flotilu spoločnosti Rosatom, ktorá obsahuje päť ľadoborcov s jadrovým pohonom, kontajnerovú loď a štyri služobné plavidlá, prevádzkuje spoločnosť Rosatomflot so sídlom v ruskom prístavnom meste Murmansk. Ľadoborce sa používajú na navigačné a záchranné operácie pozdĺž severomorskej trasy.

Ruské úrady nedávno zmenili rozvoj severomorskej trasy na jednu z kľúčových strategických priorít štátu.

Západ nemá na to, aby nás porazil na bojisku, tak vedie psychologickú vojnu, tvrdia Rusi

Minister pre národné zdroje a životné prostredie Dmitrij Kobylkin v januári uviedol, že nákladná doprava v najsevernejších ruských teritoriálnych vodách prekročí 80 miliónov ton už v roku 2024.

Ruská Arktída poskytuje najkratšiu námornú cestu spájajúcu Európu a Áziu. Ľadová vodná cesta prechádza niekoľkými morami Severného ľadového oceánu, vrátane Barentsovho mora, Karského mora, Laptevského mora, východosibírskeho mora, Čukotského mora a čiastočne Beringovho mora v Tichom oceáne.

KĽDR potvrdila, že vo štvrtok otestovala nový typ rakiet

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info