fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

SaS oceňuje ochotu I. Matoviča odstúpiť; má výhrady k podmienkam

Igor Matovič a Richard Sulík / Fotokoláž (via TASR)

Koaličná SaS oceňuje ochotu Igora Matoviča (OĽANO) odstúpiť z postu predsedu vlády. Ak by ale viedol niektorý rezort, ponuka šéfa SaS Richarda Sulíka na odchod z vlády by bola bezpredmetná.

Nevidí tiež dôvod na odovzdanie jedného z ministerstiev. Odmieta aj návrhy na personálne zmeny motivované osobnou pomstou. Strana trvá na tom, že ak do stredy (24. 3.) nedôjde k dohode, jej ministri podajú demisiu a SaS odíde z vlády. Vyplýva to z nedeľňajšieho stanoviska SaS.

„Všetci už dlhé mesiace vidia, že Igor Matovič nie je spôsobilý viesť vládu a preto žiadame jej rekonštrukciu na pôdoryse dnešnej koalície, ktorá je definovaná v koaličnej zmluve. Preto nevidíme žiaden dôvod odovzdávať fungujúce a kvalitne vedené ministerstvo,“ uviedli predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Branislav Gröhling a Karol Galek.

Matovičova požiadavka na odchod jeho kritikov Márie Kolíkovej, Juraja Šeligu (obaja OĽANO), Jany Bittó Cigánikovej a Richarda Sulíka (obaja SaS) z ich postov je podľa Sas dôkazom, že súčasný premiér rieši osobné animozity a nejde mu o krajinu. Ako poznamenali, premiér nepochopil, že príčinou koaličnej krízy je on sám.

Matovič: Odídem z funkcie premiéra, ak odstúpia aj Sulík, Kolíková, Šeliga a Cigániková

Výmena premiéra je podľa SaS kľúčom k dobrej vláde, s lepším manažmentom, komunikáciou a organizáciou. SaS si kladie otázku, či bude vláda fungovať lepšie, ak odídu najlepšie hodnotení ministri.

„Aby som premiérovi uľahčil odchod z vlády, ponúkol som aj svoj odchod z vlády. Táto ponuka stále platí. Ak by však Igor Matovič viedol niektoré z existujúcich ministerstiev patriace OĽANO, moja ponuka je logicky bezpredmetná. Rovnako sme ochotní diskutovať o zámene predsedníctva v zdravotníckom výbore za predsedníctvo v inom parlamentnom výbore,“ povedal Sulík.

SaS tvrdí, že je za čo najskoršie ukončenie koaličnej krízy, ktoré je podľa nej momentálne v rukách predstaviteľov hnutia OĽANO. Chce sa sústrediť na skutočné problémy Slovenska. „Koaličná kríza sa aj vďaka tomu, že Igor Matovič vyše týždňa mlčal, zbytočne naťahuje a otváraním koaličnej zmluvy by sa predĺžila ešte viac,“ dodali podpredsedovia SaS.

Matovič v princípe povalil svoju vládu, keď otvoril koaličnú zmluvu

Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu oznámil, že je ochotný odstúpiť z postu premiéra a pôsobiť ako jej člen. Podmienkou je odchod Sulíka (SaS) z vlády, Márie Kolíkovej (Za ľudí) z postu ministerky spravodlivosti, Juraja Šeligu (Za ľudí) z funkcie podpredsedu Národnej rady SR a odstúpenie predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

OĽANO žiada aj nové prerozdelenie ministerských postov, a to striktne na základe výsledkov volieb. „SaS sa teda vzdá jedného z ministerstiev, ktoré jej hnutie OĽANO po voľbách prepustilo na svoj úkor,“ objasnil Matovič.

Matovič nepovedal, že odchádza. Oznámil, že ostáva. Kríza pokračuje až do šialeného konca!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info