fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Za teroristickým útokom na iránsku loď smerujúcu do Európy stojí pravdepodobne Izrael

Iránska kontajnerová loď Shahr e Kord
Iránska kontajnerová loď Shahr e Kord / Reuters
Člen iránskeho vyšetrovacieho tímu pre miestne spravodajstvo uviedol, že Tel Aviv bol s najväčšou pravdepodobnosťou začiatkom tohto týždňa za útokom na iránsku kontajnerovú loď v Stredozemnom mori smerujúcu do Európy, informuje portál RT.

„Vzhľadom na geografické umiestnenie a spôsob zamerania lode je jednou zo najpravdepodobnejších  možností, že túto teroristickú operáciu uskutočnil sionistický Izraelský režim,“ uviedol vyšetrovateľ pre agentúru Nournews.

Niekoľko kontajnerov na palube plavidla Shahr-e Kord bolo zasiahnutých vysoko výbušnými predmetmi. Škody, ktoré utrpeli, naznačujú, že na iránsku loď sa mohlo zamerať vzdušné plavidlo, upozornil expert.
K útoku na obchodnú loď plaviacu sa cez Stredozemné more do Európy došlo v stredu. K obetiam nedošlo a posádka malý požiar v trupe rýchlo uhasila.

Irán o incidente informoval o niekoľko dní neskôr, pričom hovorca národnej lodnej spoločnosti Ali Ghiasian ho označil za teroristický útok a čin „námorného pirátstva“Neobvinil žiadnu stranu, iba tvrdil, že Teherán sa bude snažiť identifikovať páchateľov „prostredníctvom príslušných medzinárodných inštitúcií“.

Irán hlási teroristický útok na nákladnú loď smerujúcu do Európy

Wall Street Journal vo štvrtok informoval, že Izrael za posledné dva roky bombardoval najmenej tucet lodí prevážajúcich iránsku ropu v Červenom mori a ďalších častiach regiónu. V článku, ktorý citoval predstaviteľov USA a regiónov, sa uvádza, že Tel Aviv konal zo strachu, že Teherán využíva ropné peniaze na financovanie extrémizmu na Blízkom východe.

Koncom februára Izrael tiež obvinil Irán z útoku na izraelskú dopravnú lď Helios Ray v Ománskom zálive. Rovnako ako iránsky vyšetrovateľ, izraelský minister obrany Benny Gantz k tvrdeniu verejne neposkytol nijaké jasné dôkazy a uviedol iba, že „Irán sa snaží zasiahnuť izraelskú infraštruktúru a izraelských občanov. Umiestnenie lode v relatívnej tesnej blízkosti Iránu zvyšuje predstavu, hodnotenie, že ide o Iráncov.“

Teherán akékoľvek zapojenie sa do útoku poprel.

Moskva varuje USA: Môžete začať nové preteky v zbrojení!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info