fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský veľvyslanec v Londýne obvinil Britániu z porušenia záväzkov nezvyšovať jadrový arzenál

Jeho Exceencia, veľvyslanec Ruskej federácie vo Veľkej Británii Andrej Kelin. Reprofoto YouTube (@ OxfordUnion )

Ruský veľvyslanec v Londýne obvinil vládu Veľkej Británie z porušenia záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv. Reagoval tak na plány kráľovstva zvýšiť svoj jadrový arzenál. Podľa diplomata sú vzťahy medzi Moskvou a Londýnom „takmer mŕtve“.

„Británia uviedla, že zvýši maximálny limit svojich zásob jadrových hlavíc z roku 180 na 260. Označila Rusko ako „najakútnejšiu hrozbu pre  bezpečnosť“ v euroatlantickom regióne.“ Píše portál reuters.com.

Reakcia Kremľa

Moskva uviedla, že ľutuje britské jadrové rozhodnutie, ktoré podľa jej názoru poškodí medzinárodnú stabilitu. Ruské ministerstvo zahraničia označilo tento krok za vážny úder pre medzinárodnú kontrolu zbraní.

Ruský veľvyslanec v Británii Andrej Kelin zašiel ďalej, uviedol, že plán vyzerá nelegálne.

„Zvyšujete počet hlavíc o 40 percent. Toto je porušenie zmluvy o nešírení jadrových zbraní a mnohých ďalších dohôd, ktoré hovoria iba o poklese alebo znížení počtu jadrových zbraní, “uviedol Kelin pre LBC podľa čiastočného prepisu na webe rozhlasovej stanice.

Putin navrhol Bidenovi zvájomný rozhovor v priamom prenose

Británia zavádza vo faktoch

Reuters pripomína, že „Zmluva o nešírení jadrových zbraní, ktorú Británia ratifikovala, vstúpila do platnosti v roku 1970. Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že jej plány neporušujú pakt.“

Ruské spravodajské agentúry uviedli, že Kelin informoval, že politické vzťahy medzi Londýnom a Moskvou, ktoré sa zmenili od uväznenia opozičného politika Alexeja Navaľného a otravy ruského dvojitého agenta a jeho dcéry v roku 2018, sú „takmer mŕtve“.

Podľa Kelina zostali iba kultúrne a hospodárske väzby. LBC uviedla, že naposledy hovoril s britským ministrom zahraničných vecí Dominikom Raabom v decembri 2019.“ Informuje reuters.com.

Putin ohlasuje úplnú nezávislosť od „Rothschildom kontrolovaného“ amerického dolára

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info