fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Beluský: Štát nedokáže chrániť osobné údaje svojich občanov. Stav je katastrofálny!

Beluský
Rešpektujme územnú celistvosť a nerobme zbytočné provokácie, vyzýva Martin Beluský našich politikov. Zdroj: FB / Martin Beluský

Naše osobné údajne nie sú v bezpečí. „V septembri minulého roka bol na aplikáciu Moje eZdravie vykonaný hackerský útok. Stiahli viac ako 390.000 osobných údajov o pacientoch, ktorí boli testovaní na COVID-19,“ upozorňuje poslanec ĽSNS Martin Beluský.

Škandalózna kampaň Ministerstva zdravotníctva – „zaočkuj babku“. Sú seniori nesvojprávni?

„V septembri minulého roka bol na aplikáciu Moje eZdravie vykonaný hackerský útok. Stiahli viac ako 390.000 osobných údajov o pacientoch, ktorí boli testovaní na COVID-19. Po tejto medializovanej informácii začal NBÚ audit kybernetickej bezpečnosti, ktorí sa však týkal všetkých systémov, ktoré v rámci NCZI fungujú,“ informuje na sociálnej sieti Beluský.

Uvádza, že ,,audit sa konal od 1. októbra 2020 do 11. decembra 2020. Výsledok je správa, z ktorej môžem konštatovať, že kybernetická úroveň systémov v NCZI je na nedostatočnej úrovni.“

Audit napríklad konštatoval, že NCZI nie je schopné riadiť riziká a udržať si strategický dohľad nad rozvojom a prevádzkou systémov. V NCZI dochádza k nekontrolovaným neštandardným situáciám, zvýšením kybernetického rizika (prevádzka neprevzatých a štandardne neotestovaných aplikácií). Zároveň sa ukázalo, že je neúmerne zvýšené kybernetické riziko plynúce zo zastaraných technológií, či neimplementovaní potrebných bezpečnostných prvkov.

Výsledok auditu je alarmujúci. Beluský informuje, že audit kybernetickej bezpečnosti z celkovo 267 hodnotených požiadaviek zistil 150 nesúladov (56 %), 73 čiastočných súladov, respektíve čiastočných nesúladov (27 %), iba 29 súladov (10 %) a 15% (5,6 %) bolo neaplikovateľných.

„Stav ochrany osobných údajov je na základe týchto informácií a zistení na katastrofálnej úrovni. Preto vyzývam kompetentné osoby, najmä ministra zdravotníctva a ministerku pre informatizáciu, aby začali konať a stav čím skôr napravili,“ žiada poslanec a člen Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Riaditeľ NCZI Peter Bielik končí vo funkcii, dočasne ho nahradí Róbert Suja

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info