fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bezprecedentné nasadenie ponoriek Ruskej Čiernomorskej flotily ako odpoveď na aktivity NATO

Ponorka Alrosa Čiernomorskej flotily na základni. Reprofoto YouTube (@ Валерий Иванов)

Veliteľ ponorkovej flotily Čiernomorskej flotily, kapitán 1. stupňa Anatolij Varočkin, označil nasadenie všetkých ponoriek Čiernomorskej flotily do akcie za „bezprecedentné“.

„K nasadeniu došlo v čase, keď sa malo začať cvičenie 18 vojnových lodí NATO s 10 lietadlami a 2 400 vojakmis názvom „Sea Shield 21.“ Píše portál navyrecognition.com.

Nástupišťom je Rumunsko

Cieľom programu „Sea Shield 21“ je zvýšiť úroveň spolupráce medzi rumunskými námornými silami a ostatnými námornými silami členov NATO. Z Rumunských prístavov bude operovať stála námorná skupina NATO zložená zo španielskych, tureckých, bulharských a rumunských fregát.

Ponorka Belgorod, ničiaci obor, sa stáva neohrozeným pánom morských hlbín a pobrežných oblastí

Rusko hovorí o riziku

Rusko považuje expanziu NATO na východ do svojej starej sovietskej sféry vplyvu ako kľúčové riziko národnej bezpečnosti.

NATO prerušilo vzťahy s Ruskom v reakcii na moskovskú anexiu Krymu z Ukrajiny v roku 2014.

Plné nasadenie

Podľa tlačovej správy, ktorú zverejnili The Moscow Times 19. marca 2021, Rusko nasadilo všetkých šesť svojich ponoriek Čiernomorskej flotily, keď v tejto oblasti odštartovali cvičenia NATO. Pritom – Čierne more je vlastne v operačnej taktike námorníctva iba jedna väčšia „mláka“.

Ruská ponorka B-871 Alrosa je staršia dieselelektrická ponorka triedy Kilo. Projekt 877V Alrosa je vybavený systémom pump-jet namiesto štandardnej skrutky. Pump-jet umožňuje vyššiu rýchlosť a nižší akustický podpis.

Alrosa má podvodný výtlak 3 950 ton, dĺžku 76,2 m, ponornú rýchlosť 17 uzlov a výdrž bez nutnosti vrátiť sa na základňu 45 dní. Ponorka nesie šesť torpéd 533 mm a posádku 52 osôb.

Najrýchlejšia ruská ponorka sa vracia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info