Už aj Írsko pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca
14 | 03 | 2021 I tasr

Írsko v nedeľu pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Urobilo tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných osôb v Nórsku. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu írskeho ministerstva zdravotníctva.


Tento krok nastal po tom, čo írsky národný výbor pre imunizáciu (NIAC) odporučil, aby v krajine preventívne prerušili očkovanie vakcínou od AstraZenecy. Po sobotňajšej "správe Nórskej agentúry pre lieky o nových závažných prípadoch týkajúcich sa výskytu krvných zrazenín u dospelých po očkovaní".

Podľa oficiálnych údajov, naposledy aktualizovaných v stredu, bolo v Írsku doposiaľ podaných približne 570 000 dávok vakcín proti koronavírusu. Celkovo 109 000 z nich vyrobila britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca.

Nórsko v sobotu oznámilo, že v krajine hospitalizovali pre krvácanie, krvné zrazeniny a nízky počet krvných doštičiek troch zdravotníkov. Ktorí boli nedávno zaočkovaní vakcínou od AstraZenecy.

Nórsko vo štvrtok nasledovalo Dánsko a oznámilo, že preventívne pozastavuje očkovanie vakcínami od spoločnosti AstraZeneca. K tomuto kroku predtým pristúpili aj Island, Rumunsko a Bulharsko.

Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že z analýzy dát zozbieraných po aplikovaní viac ako 17 miliónov dávok vakcíny nevyplynulo, že by očkovanie jej vakcínou zvyšovalo nebezpečenstvo pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo trombocytopénie, teda stavu, kedy má pacient znížené množstvo krvných doštičiek. "Hlásený počet tohto druhu udalostí po očkovaní vakcínou AstraZeneca nie je vyšší ako počet, ktorý by sa prirodzene vyskytol u neočkovanej populácie," uviedla hovorkyňa spoločnosti.

 

Sputnik V sa bude testovať aj na Slovensku, no expert by dal prednosť inej vakcíne. Ktorej?
Vedci z Biomedicínskeho centra SAV, ktoré má laboratória v areáli zdravotníckej firmy Imuna v Šarišských Michaľanoch, budú testovať ruskú očkovaciu látku Sputnik V proti covidu na sterilitu. No šéf laboratórií by pri očkovaní uprednostnil mRNA... Čítať ďalej
14 | 03 | 2021 | Diana Zaťková