Bulharsko po úmrtí ženy pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy
12 | 03 | 2021 I tasr

Očkovanie vakcínou spoločnosti AstraZeneca pozastavilo v piatok aj Bulharsko, kde úrady preverujú smrť ženy s komorbiditami, ktorá bola tento týždeň zaočkovaná proti vírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.


K rovnakému kroku pristúpili v uplynulých dňoch aj iné európske krajiny vrátane Dánska, Islandu a Nórska.

Bulharský premiér Bojko Borisov nariadil zastaviť očkovanie vakcínou od AstraZenecy, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) "nevyvráti všetky pochybnosti o jej bezpečnosti". Borisov požaduje "písomné vyhlásenie s presným a jasne potvrdeným stanoviskom - či môžeme alebo nemôžeme vakcínu podávať", uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom úradom vlády.

Minister zdravotníctva Kostadin Angelov informoval, že dočasné pozastavenie očkovania je reakciou na úmrtie ženy z mesta Plovdiv. Angelov spresnil, že 57-ročná žena zomrela v piatok o 03.00 h. Vakcínu dostala vo štvrtok okolo obeda. Žena mala viacero zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb a operácie bypassu. Po samotnom očkovaní sa cítila dobre, ale neskôr sa u nej prejavil stav akútnej respiračnej nedostatočnosti.

Ministerstvo zdravotníctva nad samovraždou šikanovaného zamestnanca zatvára oči
Pred pár dňami otriasla Ministerstvom zdravotníctva tragédia. Zastrelil sa riadiaci pracovník z Národného ústavu detských chorôb v Košiciach. Bude mať jeho zúfalý čin nejakú dohru? Zatiaľ to vyzerá tak, že nie. Čítať ďalej
12 | 03 | 2021 | Jozef Uhlárik


Aj keď úrady pri prvotnom prešetrovaní prípadu zastávajú skôr hypotézu, že žena zomrela na zlyhanie srdca a pitva nezistila nijaké súvislosti s očkovaním, vláda rozhodla o pozastavení očkovania vakcínou od AstraZenecy, a to minimálne do konečných výsledkov pitvy na budúci týždeň.
Na chvoste v očkovaní

Bulharsko je v rámci EÚ na chvoste krajín pokiaľ ide o zaočkovanosť. Najmenej jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo iba 270 000 ľudí, čo predstavuje 3,9 percenta populácie.

Bulharsko si objednalo oveľa viac vakcín vyrobených spoločnosťou AstraZeneca ako vakcín od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna. V posledných týždňoch sa tam očkovalo najmä vakcínou od AstraZenecy. Stalo sa tak po tom, ako boli zrušené zoznamy prednostne očkovaných osôb a očkuje sa podľa záujmu ľudí.
EMA nesúhlasí

EMA vo štvrtok vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 podľa doterajších poznatkov nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

"Doteraz dostupné informácie naznačujú, že miera výskytu tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyššia ako v bežnej populácii," napísala EMA v reakcii na otázku agentúry AFP.

Vakcína švédsko-britského výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu.

Kalavská radí: Toto musíte mať doma, pri covide vám to môže zachrániť život!
S koronavírusom bojujeme už rok, no mnohí ľudia doteraz nevedia, čo majú robiť, keď im vyjde pozitívny test a tápu pri domácej liečbe. Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská radí, čo by vám doma nemalo chýbať. Jednoduchý prístroj, ktorý... Čítať ďalej
12 | 03 | 2021 | Diana Zaťková