Slovensko smúti: koalícia sa dohodla na ďalšom fungovaní
11 | 03 | 2021 I sefredaktor
Koaliční lídri našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii. Podrobnosti vrátane personálnych oznámia na spoločnej tlačovej konferencii po doladení všetkých detailov. Po štvrtkovom rokovaní republikovej rady to oznámil predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, informuje TASR.

 

Súčasťou dohody má byť memorandum dobrého vládnutia, ktorého dodržiavanie má byť základom pre ďalšie pokračovanie SaS v koalícii. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár v rádiu Expres povedal, že vládna kríza sa skončila.

Sulík je presvedčený, že dohoda má ratio a prispeje k normalizácii vzťahov v koalícii. Podľa Kollára každý z koaličných partnerov podľa neho niečo získal a niečo stratil.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo, prispievajú k nemu aj odkazy a komunikácia medzi premiérom a lídrom OĽANO Matovičom a Sulíkom.

Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády. Hovorilo sa o odchode ministra zdravotníctva Mareka Krajčího z funkcie aj o požiadavke na odstúpenie premiéra či iných zmenách. OĽANO sa za premiéra postavilo, obhajovalo aj Krajčího. Personálne požiadavky mali SaS a Za ľudí. Sme rodina podmienilo zotrvanie vo vládnej koalícii sociálnymi opatreniami.