fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izrael predvádza silu a Teherán chce zrovnať Tel Aviv so zemou

B-52
Izraelské lietadlá sprevádzajú americké bombardéry B-52 / Twitter /IDF
Dva americké bombardéry B-52 uskutočnili strategický prelet, sprevádzaný izraelskými bojovými lietadlami, pri demonštrácii sily. Tá je po vyhrážkach Teheránu rozhodujúca pri udržiavaní bezpečnosti izraelského a blízkovýchodného neba, informuje portál RT.
Izraelské stíhačky F-15 sprevádzali americké bombardéry počas cesty vzdušným priestorom krajiny. Potvrdili to v nedeľu izraelské obranné sily. Zverejnili tiež niekoľko vzácnych fotografií z cvičenia.
Podľa ústredného velenia americkej armády  strategické bombardéry sprevádzali na častiach trasy aj saudské a katarské lietadlá. Hoci vizuál sprievodu nebol k dispozícii.

Podľa údajov o sledovaní letov bombardéry vyštartovali z leteckej základne Minot v Severnej Dakote v druhom takom nasadení za prezidenta Joe Bidena. Takéto lety boli bežné aj v posledných mesiacoch prezidentovania Donalda Trumpa.

Ruské hnutie Za ľudské práva sa rozhodlo ukončiť svoju činnosť

Americká armáda uviedla, že prelet bol vykonaný s cieľom odradiť agresiu“ a ubezpečiť spojencov o  „záväzku USA k bezpečnosti v regióne“.

Uprostred neustále vysokého napätia v regióne izraelský minister obrany Benny Gantz otvorene hovoril o tom, že Tel Aviv neustále aktualizuje svoje plány potenciálneho útoku proti iránskym jadrovým zariadeniam, a dokonca ukázal mapu potenciálnych cieľov v nedávnom rozhovore pre Fox News.

Iránsky minister obrany Amir Hatámí v nedeľu v reakcii na Gantza varoval, že Teherán „zrovná Tel Aviv a Haifu so zemou“, ak sa Izrael niekedy pokúsi zaútočiť na Islamskú republiku.

Koronavírus sa šíri čoraz viac medzi deťmi a tínedžermi 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info