HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Analytici zúria: „Všetko robíte zle! Ihneď zavrte školy!“ vyzývajú kompetentných

Analytici sú zásadne proti návratu detí do škôl. Ilustračné FOTO TASR - Pavol Zachar

Rodičia aj učitelia síce tlačia na starostov a zriaďovateľov aby išli deti opäť do školy. Analytici sú však zásadne proti. Podľa nich nie je teraz vhodná doba na to, aby sa otvárali školy.

Na Slovensku doslova zúri koronavírus. Pribúdajú nielen počty nakazených, ale aj mŕtvych. Naopak, ubúdajú voľné lôžka v nemocniciach, ktoré sú už totálne plné a zdravotníci v nich absolútne vyčerpaní. Podľa analytikov zo zoskupenia Dáta bez pátosu teraz nie je vhodná doba na otvorenie škôl, informuje portál ereport.sk.

Už ste urobili asi tri zásadne zlé rozhodnutia a to, čo sa teraz deje, je celé zle

Odborníci teda spísali svoje výhrady a poslali ich ako otvorený list prezidentke, premiérovi, ministrovi školstva, vicepremiérom aj šéfovi parlamentu, Deti podľa analytikov v súčasnosti nepatria do škôl. „Ak bol niekedy za posledný pol rok čas, mesiac, týždeň alebo deň, kedy je jasné, že školáci nepatria do škôl, tak je to teraz, na začiatku marca 2021,“ píšu analytici vo svojom otvorenom liste. „Už ste urobili asi tri zásadne zlé rozhodnutia. Urobili ste ich presne opačne, ako sa mali urobiť. Otvorenie namiesto zatvorenia, uvoľnenie namiesto sprísnenia a urobili ste ich nie regionálne, ale zásadne celoplošne a všade. Celé zlé,“ uvádzajú odborníci, ktorí síce tvrdia, že školy by sa mali zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé, ale teraz na to nie je podľa nich vhodná doba.

Najmä ak sa 21. marca majú vyhodnocovať parametre a očakáva sa pokles mobility, zníženie šírenia vírusu, pokles počtu hospitalizovaných a výskyt nových mutácií. Analytici na základe dát upozorňujú, že u nás prevažujúca britská mutácia sa začala dobre šíriť najmä medzi mladými ľuďmi. Týka sa to skupín detí do desať rokov a tiež mladých od desať do dvadsať rokov. „Ak bol niekto viac ohrozený dnes ako včera, tak je to dieťa a školák. Je to proste tak, a nič s tým nespravíme,“ konštatujú analytici.

V počte úmrtí sme na svetovom vrchole. „Takmer všetko robíme zle!“ zhodli sa analytici

Zanzibaristi, seyšelisti, maledivisti a hurgádisti nám sem opäť donesú nákazu

„Určite chcete urobiť niečo pre úspech merania 21. marca 2021, tak #NepokazmeSiTo a nechajte všetkých školákov doma ešte 2-3 týždne. Následne veľmi pravdepodobne po úspechu Slovenska pri klesaní tých 4 parametrov pôjdu do školy na 3 mesiace. V školských kluboch, v materských školách a na I. stupni základných škôl sa postarajme v malých triedach (skupinách v 5-6-10 detí) len o deti rodičov z I. línie,“ navrhujú v otvorenom liste premiérovi a ministrovi školstva odborníci, ktorí tiež upozorňujú na hrozbu nových mutácií.

„Je to úplne mimo nás, ale zanzibaristi, seyšelisti, maledivisti a hurgádisti nám to sem donesú, lebo sa to zatiaľ podarilo vždy,“ pripomínahú analytici narážajúc tak zrejme na Slovákov, ktorí sa aj napriek pandémii rozcestovali po exotických dovolenkách. „Toto je úplne v rukách pohraničníkov, leteckých spoločností a tých, ktorí síce nemôžu do susedného okresu, ale vyberú sa na iný kontinent,“ krútia hlavami analytici, ktorí vyzývajú premiéra, aby sa nad ich slovami aspoň zamyslel, lebo doteraz vždy spravil opak toho, čo mu radili. „Vieme, že nemáme rušiť, lebo beží akcia „tu premorujeme“, ale upozorňujeme, že otvorenie akejkoľvek školy pre kohokoľvek mimo detí rodičov z prvej línie veľmi pravdepodobne spôsobí okamžité zvýšenie mobility, zvýšenie možnosti šírenia vírusu medzi deťmi a následne na starkých, nástup od detí infikovaných starkých do nemocnice a posilnenie výskytu nových mutácií,“ upozornili analytici.

Lživá propaganda ide na plné obrátky. Analytici vyvracajú klamstvá politikov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info