fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci predstavili novú metódu 3D tlače orgánov, ktorá je až 50-krát rýchlejšia ako súčasné techniky (VIDEO)

Ilustračné foto / Pixabay

Vedci z univerzity v Buffale predstavili svoju novú metódu 3D tlače. Predviedli budúcnosť rýchlej výroby umelých orgánov, informuje portál RT.

Neuveriteľné sedemsekundové video výskumného tímu, ktoré sa zrýchlilo z 19 minút. Predstavuje tlač ruky, ktorej vytvorenie pomocou súčasných metód 3D tlače by trvalo až šesť hodín.

„Technológia, ktorú sme vyvinuli, je 10 až 50-krát rýchlejšia ako súčasné techniky, pričom pracuje s veľkými veľkosťami vzoriek, ktoré bolo v minulosti ťažké dosiahnuť,“ vyhlásil spoluautor štúdie Ruogang Zhao, PhD., docent biomedicínskeho inžinierstva.

Táto technika sa nazýva stereolitografia a využívajú sa pri nej hydrogély, rôsolovitá látka, ktorá sa používa na výrobu plienok, kontaktných šošoviek a hlavne budovaní tkaniva. Podľa spoluautora Chia Zhoua by metóda tímu bola ideálna na tlač buniek so zabudovanými sieťami krvných ciev.

Tieto pokroky v 3D tlači sú rozhodujúce pre vývoj plne funkčných 3D vytlačených orgánov v rozvíjajúcom sa prechode medzi výrobným priemyslom a priemyslom biomedicínskych zariadení, ktoré by v budúcnosti mohli zachrániť nespočetné množstvo životov po celom svete. Len v roku 2018 bolo na celom svete okolo 146 840 orgánových transplantácií.

Lekári varujú, že opuch spôsobený vakcínou môže spôsobiť falošnú diagnózu rakoviny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info