HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

 Otvárajú sa ďalšie termíny na očkovanie seniorov nad 70 rokov

FOTO TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo otvoriť približne 13.000 termínov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na najbližší týždeň pre seniorov nad 70 rokov. Očkovaní budú vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech, informuje TASR.

 

Nedostatok vakcín

„Žiaľ, akútny nedostatok vakcín nám neumožňuje otvoriť viac termínov a preto prosím o pochopenie. Predpokladám, že otvorené termíny budú veľmi rýchlo obsadené,“ napísal na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Poukázal zároveň na to, že v priebehu pár hodín sa „rozchytalo“ 11.000 termínov pre „prvoočkovancov“ v kategórii od 60 do 70 rokov, ktoré ministerstvo zdravotníctva otvorilo taktiež v sobotu.

V priebehu budúceho týždňa by sa mali podľa šéfa rezortu zdravotníctva očkovať aj klienti zariadení sociálnej starostlivosti a ľudia, ktorí majú dostať druhú dávku vakcíny.

 

Ďalšie termíny po 15.3.

Ďalšie termíny na očkovanie seniorov bude ministerstvo otvárať pre týždeň od 15. marca, a to podľa toho, ako budú na Slovensko prichádzať dodávky vakcín od výrobcov. „Malo by ich byť určite viac, nakoľko Európska komisia avizuje extra dodávku 100.000 vakcín,“ podotkol Krajčí. Podľa ministra však pôjde len o pôžičku, ktorú budeme musieť v apríli vrátiť.

 

AstraZeneca aj pre starých

Minister opätovne uistil, že ochrana zdravia najstarších občanov je jeho absolútnou prioritou. V súvislosti s informáciami o účinnosti a bezpečnosti vakcíny od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita na osobách starších ako 55 rokov ešte minulý týždeň požiadal konzílium odborníkov, aby schválilo používanie vakcíny od AstraZeneca pre ľudí až do 70 rokov. „Som rád, že konzílium mojej žiadosti vyhovelo,“ dodal Krajčí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info