HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Malý trapas – nemecké Tornado zbombardovalo Holandsko

Tornado vzdušných síl Nemecka, zdroj reprofoto YouTube (@ Bundeswehr)

Bomby síce pilot nemeckého stroja odhodil, avšak nie nad cvičnou strelnicou na území Nemecka, ale priamo na hranicu s Holandskom.

Stíhačka nemeckých vzdušných síl Panavia Tornado omylom zhodila dve bomby mimo testovacieho miesta Nordhorn v bezprostrednej blízkosti hranice s Holandskom. Informuje vpk.name.

Armádna polícia z cvičiska a z leteckej základne, ku ktorej je lietadlo priradené, začala hľadať bomby. Miestnych obyvateľov požiadali, aby sa streliva nedotkli, ak ho nájdu. Prípadný nález majú oznámiť polícii. Z toho sa dá usudzovať, že bomby sa pri dopade neaktivovali.

V dôsledku incidentu sa nikto nezranil, momentálne nie sú zaznamenané žiadne materiálne škody, píše „Voennoe Obozrenie“ s odvolaním sa na vyhlásenie tlačovej služby vzdušných síl Nemecka. Bundeswehr vyšetruje príčiny incidentu.

Panavia Tornado je stíhací bombardér s variabilným krídlom vyvinutý v 70. rokoch spoločnosťami Messerschmitt, British Aerospace a Alenia Aeronautica. Je to jedno z najrozšírenejších bojových lietadiel európskych krajín NATO.

V roku 2020 nemecké ministerstvo obrany navrhlo plán postupného nahradenia zastaraného Tornáda lietadlami Eurofighter a Američanmi, Bundestag však stále nie je schopný rozhodnúť o financovaní programu.

Nemecko sťahuje časť svojich vojakov z Iraku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info