fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Kuba vyvíja vakcínu SOBORENA. Do konca roka chce zaočkovať celú populáciu

pixabay.com

Kuba vyvíja vlastnú vakcínu proti koronavírusu. Štát  s počtom obyvateľov11,2 milióna napriek nízkemu počtu nakazených  vyhlásil, že s ňou do konca roka zaočkuje celú populáciu. Vakcína sa volá SOBERANA-02. Očkovacia látka vstúpila vo štvrtok do tretej fázy klinických testov.

Doposiaľ žiadnej latinskoamerickej krajine sa nepodarilo vyvinúť vakcínu do takéhoto štádia, píše portál teraz.sk. Informovala o tom v noci na piatok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá. SOBERANA-02 otestovali kubánske úrady na 44.000 dobrovoľníkoch vo veku od 19 do 80 rokov. Prvé pokusné očkovania by sa mali začať realizovať v hlavnom meste Havana na budúci týždeň.

Dobrovoľníkov rozdelia do skupín. Prvá skupina dostane dve dávky s odstupom 28 dní. Druhá skupina bude očkovaná rovnako. Zároveň však dostane dve dávky a imunitný posilňovač. Tretia skupina dostane placebo.

Tretia fáza testov sa oficiálne ukončí tri mesiace po podaní poslednej dávky. Ak výsledky budú dosahovať požadované účinky, bolo by možné žiadať o povolenie núdzového použitia vakcíny už skôr. Kubánske úrady evidujú iba 53 000 potvrdených prípadov nákazy a 336 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

SOBERANA-02 je rekombinačnou proteínovou vakcínou. Na jej skladovanie nie sú potrebné extrémne chladiarenské podmienky.

Ľudia v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku uprednostňujú Sputnik V pred vakcínou AstraZeneca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info