HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ich peňaženky kríza nezasiahla. Koľko zarábali poslanci v roku 2020?

Vláda SR v jej pôvodnom zložení. FOTO TASR - Jaroslav Novák

V roku 2020 putovalo zo štátnej kasy do peňaženiek poslancov 10 295 737,02 eura, informuje Nový Čas.

Informácie o platoch sprístupnil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Uviedol, že v minulom roku poslanci poberali platy vo výške viac ako 5000 eur mesačne. A to i napriek pandemickej kríze, ktorá v uplynulom roku zasiahla i Slovensko.

Ich platy boli určené vo výške 3276 eur. K platu sa však prirátavajú aj paušálne náhrady, ktorých výšku ovplyvňujú kraje. Poslanci z Bratislavského kraja dostáva náhradu vo výške 1966 eur. Ak je poslanec mimo Bratislavského kraja, k jeho platu sa prirátavajú paušálne náhrady vo výške 2294 eur, píše Nový Čas.

Sulík: Ak odíde Matovič, odídem aj ja. Testovanie stálo 280 miliónov, za to mohli byť štyri nemocnice

„Plat poslanca na rok 2021 bude zverejnený v apríli 2021 na základe potvrdenej priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR a podľa zverejnených údajov Európskou komisiou (Eurostatom) v apríli kalendárneho roka v rozsahu preverenia schodku rozpočtu verejnej správy SR a hrubého domáceho produktu SR za predchádzajúci rok,“ spresnil odbor komunikácie.

Zaujímavosťou je, že poslanci dostali plat za január 2021 vo výške platu z roku 2020. „Prípadne vzniknuté rozdiely po stanovení výšky priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok sa zohľadňujú spätne v platových pomeroch poslancov určených v zmysle príslušného zákona,“ dodal odbor.

Okrem platu a paušálnych náhrad dostanú poslanci i funkčné príplatky. Tie zinkasujú poslanci vo vedení parlamentu či výborov. Príplatok predsedu parlamentu predstavuje sumu 4971,91 eura a podpredsedu sumu 331,94 eura. Šéf parlamentného výboru sa obohatí o sumu 165,97 eura a podpredseda výboru o sumu 82,99 eura. Parlament tvorí 150 poslancov. Každému z nich putuje i suma 2949 eur určená pre troch asistentov.

Danko: Toľko medzinárodných faux pas, ako mal Matovič, neurobil nikto pred ním

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info