HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Advokátky Via Iuris ohodnotili prvý rok vlády Igora Matoviča. Čo kritizovali najviac?

Foto: TASR

Advokátky spolupracujúce s občianskym združením Via Iuris ohodnotili prvý rok vlády Igora Matoviča z pohľadu právneho štátu, informuje Nový Čas.

„Vláda využívala skrátené legislatívne konanie aj na zmeny, ktoré sa netýkali mimoriadnych okolností,“ uviedli advokátky Eva Kováčechová a Kristína Babiaková. Kritizujú i krok rezortu spravodlivosti, ktorý zaviedol vylúčenie možnosti preskúmavať súlad ústavných zákonov s Ústavným súdom až po medzirezortnom pripomienkovom konaní do novely ústavy.

„Tiež bola doplňujúcim návrhom poslancov v druhom čítaní vložená do ústavy úprava týkajúca sa hmotného zabezpečenia v starobe. Neprešla pripomienkovaním vôbec,“ znie v hodnotení.  Podľa Kováčechovej a Babiakovej boli zmeny natoľko zásadné, že odborná verejná diskusia mala byť nevyhnutná. Zohľadnila by na jednej strane prínos a aj riziká navrhovaných zmien.

Fico: Daniel Lipšic je nájomný inkvizítor Matovičovej „soldatesky“

V oblasti právneho štátu vnímajú otázniky v súvislosti s obsadením špeciálneho a generálneho prokurátora. „Majú sedem rokov na to, aby verejnosť presvedčili, že určité obavy súvisiace s ich osobami nie sú opodstatnené,“ uviedli v advokátky.

Zdôrazňujú, že navrhované zmeny súdnej mapy by mali jednoznačne prispieť k zvýšeniu kvality, rýchlosti a efektívnosti rozhodovania. Zníženie počtu súdov, dôraz na špecializáciu súdov a sudcov. Považujú to za pozitívny príspevok k prístupu k spravodlivosti a budovaniu právneho štátu.“

„Ako pozitívne vnímame aj kroky, ktoré polícia a prokuratúra vedie v oblasti odhaľovania a vyšetrovania závažnej trestnej činnosti vo veciach korupcie, organizovaného zločinu a ktorá sa týka aj osôb z prostredia justície, prokuratúry, polície, významných oligarchov, ako aj politikov,“ uzavreli podľa vyššie uvedeného portálu advokátky spolupracujúce s Via Iuris.

Generálny prokurátor Žilinka preplieskal špeciálneho prokurátora Lipšica za kauzu Böhm

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info