HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taliani zablokovali vývoz štvrť milióna dávok vakcíny do Austrálie

vakcína
Ilustračný obrázok / Reuters
Európska únia použila prvýkrát mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Zastavila vývoz 250.000 dávok vakcíny spoločnosti AstraZeneca z Talianska do Austrálie. informuje TASR.

O zákaze Ríma vyvážať vakcínu AstraZeneca vyrobenú v talianskom závode Anagni pre Canberru ako prvý informoval denník Financial Times s odvolaním sa na talianske vládne zdroje. Talianska vláda minulý týždeň informovala Európsku komisiu o svojom zámere a Brusel proti tomuto kroku nemal námietky, informuje portál RT.

Draghi žiadal prísnejšie kroky

Minulý týždeň nový taliansky predseda vlády Mario Draghi na stretnutí lídrov EÚ povedal, že zavádzanie vakcín v bloku sa musí urýchliť. Údajne tiež požadoval prísnejšie kroky voči výrobcom vakcín, ktorí nedodržiavajú svoje záväzky.

Lekcia pre EÚ:  Rakúsky kancelár Kurz obišiel úniu a na vakcíne bude spolupracovať s Izraelom

Brusel obviňuje výrobcov

Brusel obvinil výrobcu vakcíny z porušenia zmluvy o očkovaní a dokonca hrozil, že sa odvolá na právne predpisy o brexite, aby zabránil dávkam dostať sa do Spojeného kráľovstva cez Severné Írsko. Nakoniec ustúpil po reakcii z Londýna, Dublinu a Belfastu.

Srbský prezident daroval Bosne 5-tisíc dávok vakcíny   

Úrady v austrálskom hlavnom meste Canberra vyjadrili „sklamanie a frustráciu“ nad tým, že Európska únia zablokovala dodávku 250.000 dávok protikoronavírusovej vakcíny od spoločnosti AstraZeneca do Austrálie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info