fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Der Spiegel:  Zakarpatskú Ukrajinu za ruskú vakcínu. Slovenský premiér sa ospravedlňuje

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Slovenský premiér Matovič ponúkol, zjavne zo žartu, Rusku za vakcínu Sputnik V Zakarpatskú Ukrajinu. Teraz sa ospravedlňuje, píše nemecký Der Spiegel.

Žartovné vyjadrenie rozpútalo búrku v diplomatických kruhoch

Slovenský premiér Igor Matovič sa svojím žartovným vyjadrením postaral o diplomatické rozladenie na Ukrajine. Matovič v rozhlasovom rozhovore povedal, že Rusko môže mať za dodávky očkovacej látky Sputnik V Zakarpatskú Ukrajinu.

Predtým si Matovič z vlastnej iniciatívy objednal dva milióny dávok ruskej vakcíny, hoci ju Európska lieková agentúra  (EMA) zatiaľ neschválila. V pondelok večer dostal Matovič podľa „Süddeutsche Zeitung“ na Slovensko prvú dodávku Sputniku V.

Ruskú vakcínu za Zakarpatskú Ukrajinu

Na otázku v rozhlasovom rozhovore, čo ponúkol Rusku na oplátku za vakcínu, podľa tlačovej agentúry Reuters Matovič „vtipne“ povedal: „Zakarpatskú Ukrajinu.“ Historický región na západe Ukrajiny hraničí so Slovenskom a Maďarskom.

Ozval sa ukrajinský minister zahraničia

Ukrajina, ktorá po nelegálnej okupácii Krymu stále čelí vojenskému konfliktu , vníma takéto vyjadrenia veľmi citlivo a s rozhorčením. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba vyjadril poľutovanie nad Matovičovými výrokmi na Twitteri .

Ak sa Slovensko neospravedlní, podnikneme kroky

Pred novinármi v Kyjeve Kuleba naďalej vyhlásil, že podniknú kroky, ak sa Slovensko neospravedlní. „Aj napriek priateľstvu s našimi slovenským kolegami by naša reakcia na takéto činy bola nie že len tvrdá, ale extrémne tvrdá,“ – zdôraznil Kuleba.

Ospravedlnenie na Twitteri

Matovič sa neskôr na Twitteri ospravedlnil: „Postoj Slovenska k územnej celistvosti Ukrajiny bol vždy veľmi jasný. Dodržiavanie medzinárodného práva je nevyhnutnosťou. Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za svoju neprimeranú reakciu, ktorá by mohla podkopať ich spravodlivé úsilie.“– cituje slovenského premiéra nemecký Der Spiegel.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info