fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská facka Ukrajine – ukrajinský nákladný vzdušný obor An-124 začnú pravdepodobne vyrábať Rusi

An-124 Ruslan, reprofoto YouTube (@Aeropark Budapest)

Antonov An – 124 bol svojho času najväčší a doteraz si pre niektoré charakteristiky prepravovaných nákladov udržiava pozíciu „naj“ obra, najväčšieho nákladného lietadla na svete, ktoré je v činnej službe. Väčšia už je iba „Mrija“ An – 225, ale letuschopný je už iba jeden kus a aj ten stojí prakticky stále na zemi.

Na Ukrajine bolo celkovo vyrobených 55 kusov obrích Antonovov. Dnes ich necelú desiatku vlastní nadnárodná spoločnosť Volga-Dneper, ktorá má objednávky na prepravu tovarov prakticky na rok vopred. Jej flotila strojov An – 124 je tak vlastne nepretržite v prevádzke. Ich životnosť je obmedzená a náhrady niet. Portál topwar.ru však dáva týmto vzdušným gigantom novú nádej ďaleko za horizont roka 2040.

Antonov An-124 Ruslan je sovietske, resp. ukrajinské dopravné lietadlo, jedno z najväčších transportných lietadiel na svete. An-124 Ruslan je hornokrídlové štvormotorové lietadlo s klasickými chvostovými plochami s mnohokolesovým podvozkom nosového typu. Trup je pretlakovaný, rozdelený na dve paluby.

Najnovšie ruskému ministerstvu obrany bolo ponúknuté, aby obnovilo výrobu lietadla An-124 Ruslan. Informovala o tom tlačová služba vojenského oddelenia. Ukrajina zastavila jeho výrobu po udalostiach na Kryme, nie je schopná zabezpečiť si potrebné komponenty.

A tak na stretnutí v Uljanovsku v podniku Aviastar-SP bol minister obrany Sergej Šojgu požiadaný, aby obnovil výrobu Ruslanov v lietadlovom závode v Uljanovsku. Počas stretnutia Šojgu poznamenal, že v roku 2020 bolo pre potreby Ruskej federácie opravených šesť lietadiel An-124 a vyjadril nádej, že sa Rusku podarí získať požadovaný počet prevádzkyschopných lietadiel.

Z pôvodných výkresov však v novovyrábaných lietadlách zostanú pôvodné iba drak a nosné plochy, všetko ostatné, vrátane modernej avioniky, bude dodané z domácich ruských zdrojov.

Tragédia: Pilot si pomýlil cestu s pristávacou dráhou, zahynulo 25 ľudí!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info