HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rakúšania sa môžu od pondelka sami otestovať na COVID-19

Európska lieková agentúra neodporúča Ivermectin na liečbu Covidu-u. Ilustračný obrázok © Shutterstock

Od pondelka budú mať obyvatelia Rakúska možnosť otestovať sa na koronavírus sami doma, píše rakúsky denník Kronen Zeitung.

Rakúske lekárne začnú od pondelka zadarmo vydávať testovacie sady na COVID-19 na domáce použitie. Postupne by sa mali testy dostať ku všetkým obyvateľom. Spočiatku budú sety k dispozícii „len“ pre 600-tisíc osôb. Rozdávanie testov je súčasťou dlho plánovaného projektu, uviedol prezident Komory lekárnikov Horného Rakúska Thomas Veitschegger.

Päť bezplatných testov pre každého

Každý, kto sa preukáže e-Kartou a je vo veku nad 15 rokov, si môže teda v lekárni vyzdvihnúť bezplatné testy na domáce použitie. Test je jednoduchý a ľahko sa dá použiť. Spočíva v urobení steru z nosa. Veitschlegger doplnil, že v polovici marca by malo byť v lekárni k dispozícii podstatne viac testov než na začiatku akcie.

Pre lekárnikov to je veľká výzva, a to tak z časového, ako aj organizačného hľadiska. Dostanú totiž tri milióny jednotlivých testov, z ktorých musia urobiť päťkusové sety plus pribaliť  leták s informáciami k testu pre každého záujemcu.

Asi 300-tisíc Rakúšanom sa testovacie sety zatiaľ neujdú

Asi 300-tisíc ľudí z 8,8 milióna vlastníkov e-Karty zatiaľ vyjde naprázdno, lebo vystúpili  zo systému Elektronického zdravotného záznamu (ELGA), informovali noviny Kleine Zeitung. Bez pripojenia na sieť ELGA lekárnik nevie, či si na konkrétnu e-Kartu už niekto testovací set nevyzdvihol, alebo nie, dodáva Kronen Zeitung.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info