HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rakúšania otvoria gastroprevádzky s povinnými testami na COVID-19

gastro
Ilustračné foto. FOTO TASR - Roman Hanc

Rakúska strana ÖVP v blogu pod názvom „K veci“ informuje, že otvorenie gastroprevádzok s povinným testovaním je už isté. Presný termín ale zatiaľ stanovený nie je, píše rakúsky portál oe24.at.

Podľa rakúskych ľudovcov je to ďalší krôčik v postupnom otváraní krajiny. Otvorenie gastroprevádzok bude ale spojené s povinným otetovanín na koronavírus. Kedy presne tak bude, známe nie je. Podľa zainteresovaných kruhov sa má momentálne pracovať na modeloch a prepočtoch.

Bezpodmienečné  otvorenie hospodárstva

Najmä hospodárstvo nástojí na otváraní gastroprevádzok. Ako povedal ešte v piatok v rozhovore pre oe24.TV predseda rakúskej Hospodárskej komory Harald Mahrer, väčšina zástupcov z gatrosektora sa vyslovila  za otváranie podmienené testovaním na koronavírus. Vo štvrtok sa dokonca k tejto téme uskutočnila v budove komory konferencia. Predstavitelia tohto odvetvia apelovali za otváranie.

Postupné otváranie už od 15. marca?

Podľa informácií oe24 by k rozhodnutiu mohlo dôjsť už v nedeľu, a to na zasadnutí s rakúskych spolkovým kancelárom Sebastianom Kurzom, ministrom zdravotníctva Rudi Anschoberom, vicekancelárom Wernerom Koglerom a ministerkou pre cestovný ruch Elisabeth Köstingerovou, ako aj za prítomnosti odborníkov. V pondelok by sa k návrhu mohli vyjadriť krajinskí predsedovia a zverejní sa spoločné rozhodnutie. Predpokladá sa, že od 15. marca by sa mohli gastroprevádzky postupne začať otvárať. Ako priznal pre oe24 vysokopostavený zástupca vlády, tlak zo strany hospodárstva je enormný

Oe24 zverejnil aj plán otvárania a podmienok:

Povinný test kvôli návšteve gastrozariadenia (podobne ako pri návšteve kaderníka) nie starší ako 48 hodín

Nasadenie respirátora FFP2 pri vstupe do prevádzky, platí tak pre návštevníka, ako aj obsluhu

Kapacitné obmedzenie na zariadenie a jeden stôl  – maximálne štyri osoby z dvoch domácností

Skorší zatvárací čas, diskutuje sa o 21., resp. 22. hodine, dopĺňa na záver oe24.at.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info