HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pozor! Viete ako Ivermectin užívať? Správa doktorky Šimkovej vám to prezradí

Ilustračné foto: TASR

Liek Ivermectin na Slovensku stále vyvoláva veľa diskusií o jeho účinnosti v boji s koronavírusom. Viacerí odborníci ho síce odporúčajú, ale zároveň upozorňujú aj na jeho špecifiká.

Ako je to teda s využívaním Ivermectinu v liečbe COVID-19 v nemocničnej a ambulantnej praxi? Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková v spolupráci s viacerými odborníkmi pripravila odporúčania používania lieku Ivermectin v liečbe COVID-19 v nemocničnej a ambulantnej praxi.

Za terapiu neregistrovaným Ivermectinom zodpovedá ošetrujúci lekár

Ministerstvo zdravotníctva povolilo terapeutické použitie neregistrovaného lieku Ermetin tbl. 10x3mg (kód lieku MD 668) 30 000 balení a lieku Ivermex 4×3 mg  (kód lieku MD 667) 30 000 balení. V indikácii prevencia a liečba ochorenia COVID 19 pre potreby zdravotníckych zariadení na Slovensku. Platnosť tohto povolenia je od 20.2. 2021 do 20.8. 2021

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár. V prípade výskytu závažných nežiadúcich účinkov je ošetrujúci lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva,“ uvádza Adriana Šimková.

Toto povolenie nie je rozhodnutím o úradne určenej cene lieku a o úhrade lieku na základe verejného zdravotného poistenia. „Zdravotná poisťovňa je oprávnená skupinovo rozhodnúť o mieste výdaja a úhrade povoleného lieku, o preskripčnom obmedzení a indikačnom obmedzení. Nie je pritom potrebný ďalší individuálny súhlas na úhradu skupinovo povoleného lieku pre jednotlivých pacientov, dodáva Šimková.

„Ivermectin zachránil už milióny životov a mal by sa používať aj u nás!“ Tvrdí doktor Török

Liek sa odporúča pri liečbe COVID-19 a všeobecne je dobre znášaný

Ivermectin je antiparazitárny liek, ktorý v laboratórnych podmienkach preukázal veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti aj proti SARS-CoV-2 a pri COVID-19.

„Za posledné mesiace viaceré kontrolné klinické štúdie z mnohých centier a krajín po celom svete hlásia konzistentné a výrazné zlepšenie výsledkov pacientov s COVID-19 pri liečbe, ak do nej bol začlenený Ivermectin,“ píše v odporúčaní Šimková.

V súčasnosti sa podávanie Ivermectinu hodnotí ako potenciálna liečba COVID-19, pričom sa očakáva zmiernenie príznakov, znižovanie vylučovania vírusu pacientom a urýchli prepúšťanie hospitalizovaných pacientov s miernym až stredne ťažkým COVID-19. „Všeobecne je liek dobre znášaný,“ píše sa tiež v správe.

Liek Ivermectin sa odporúča podávať pacientom v čase nástupu príznakov ochorenia. A aj v pľúcnej forme, kedy dochádza k respiračnému zlyhávaniu k potrebe podávania kyslíka, neinvazívnej aj invazívnej ventilácie.

„Paralelne je vhodné podávať ostatnú odporúčanú liečbu podľa všeobecne používaných postupov, prípadne v spolupráci s infektológom. O prípadných inetrakciách s liekmi, ktoré sa nanovo zaraďujú do liečby COVID-19, je potrebné poradiť sa s infektológom. Všeobecne je liek dobre znášaný. V súvislosti s COVID-19 sa liečba Ivermectinom odporúča ako súčasť ostatnej liečby (!) COVID-19 v závislosti od závažnosti ochorenia,“ uvádza sa ďalej v správe.

Primár Kulkovský: Ivermectin je účinnejší v prednemocničnej fáze, v nemocnici už zväčša nepomôže

Aké dávkovanie sa podľa správy odporúča?

„Po expozícii pacientovi s COVID-19 pri nechránenom kontakte Ivermectin v jedinej dávke 0,2 mg/kg alebo zjednodušene 12 mg (< 80 kg) alebo 18 mg (> 80 kg) nalačno. Zopakovať uvedenú dávku po 48 hodinách. Prípadne profylakticky zopakovať uvedenú dennú dávku každých 14 dní. Pri liečbe miernych prejavov ochorenia COVID-19 bez potreby podávania kyslíka, prípadne ak postačuje na dosiahnutie SpO2 94% inhalácia katétrom/maskou, dávkovať ivermectin 0,2 mg/kg/deň 2 až maximálne 5 dní. Možno podávať jedenkrát denne nalačno. Pri liečbe COVID-19 s prejavmi respiračnej insuficiencie s potrebou NIV, HENV alebo UVP dávkovať ivermectin 0,3 mg/kg/deň počas 5 dní. Možno podávať jedenkrát denne. Po rozdrvení aj gastrickou sondou.

Kontraindikácie:

Liečba ivermectinom je kontraindikovaná pri hypersenzitivite na aktívnu substanciu, alebo na niektorú z pomocných látok a nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy, ani pre osoby s poškodením pečene. Liečba nie je vhodná ani pre osoby s hmotnosťou menej ako 15 kg. Zvýšená opatrnosť je odporúčaná v liečbe pacientov starších ako 65 rokov.

Vedľajšie účinky:

Nevoľnosť a vracanie, účinky na CNS (bolesti hlavy, horúčka závraty, ospalosť, nespavosť, ataxia, únava), tachykardia, vyrážky, svrbenie, edém kože, eozinofília, reakcie z precitlivenosti, zvýšené transaminázy, astmatické záchvaty. Tieto vedľajšie účinky sú zaznamenávané pri liečbe helmintoz ivermectínom a predpokladá sa, že časť z nich môže byť vyvolaná usmrtenými telami parazitov. IVM je prísne kontraindikovaný pri gravidite (embryotoxické a teratogénne účinky). Toxicita pri vyšších než schválených dávkach ešte nie je úplne preskúmaná.

Prečo Ivermectin ÁNO? Vysvetlenie ponúka analytik Juraj Mesík

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info