HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Venezuela vyhostila veľvyslankyňu EÚ kvôli novo zavedeným sankciám

Venezuelský prezident Nicolás Maduro hovorí s novinármi po jeho hlasovaní v parlamentných voľbách v Caracase 6. decembra 2020.FOTO TASR/AP

Delegácii EÚ vo Venezuele bolo povedané, že má iba 72 hodín na to, aby opustila krajinu. Ide o reakciu na krok Bruselu, ktorý rozšíril sankcie voči venezuelským úradníkom za „narušenie demokracie“, informuje portál RT.

Venezuelské národné zhromaždenie začiatkom tohto týždňa hlasovalo o vyhostení vyslankyne EÚ Isabel Brilhante Pedrosaovej. „Dostala 72 hodín na opustenie venezuelského územia,“ uviedol v stredu venezuelský minister zahraničia Jorge Arreaza.

Hovorca šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella v reakcii na tento krok uviedol, že blok „hlboko ľutuje toto rozhodnutie, ktoré povedie iba k ďalšej medzinárodnej izolácii Venezuely“.

„Venezuela prekoná prebiehajúcu krízu iba prostredníctvom rokovaní a dialógov, ku ktorým sa EÚ plne hlási,“ uviedla vyhostená veľvyslankyňa EÚ.

„Je nezodpovedné premeniť vakcínu na politický problém,“ tvrdí Orbán o Sputniku V

V pondelok blok vyhlásil, že Venezuela porušila ľudské práva „činmi a rozhodnutiami, ktoré podkopávajú demokraciu a vládu zákona“. EÚ tiež oznámila sankcie na 19 venezuelských predstaviteľov, čím sa celkový počet osôb zvýšil na 55.

EÚ, USA a niektoré juhoamerické krajiny neuznávajú výsledok volieb vo Venezuele z decembra 2020, v ktorých Maduro prevzal väčšinovú kontrolu nad parlamentom.

Počet nových prípadov ochorenia Covid-19 na celom svete klesol od januára o polovicu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info