HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Sputnik Light na obzore. Neuveriteľné, ale stačí jedna dávka!

Rusi so zverejnením zmluvy na vakcínu Sputnik V súhlasia, majú však jednu podmienku. Ilustračný obrázok / Shutterstock

Slovensku chýbajú vakcíny. Plán vlády začať očkovať bežných ľudí okolo Veľkej noci   fatálne stroskotal. Rokovania o nákupe ruských vakcín poriadne ani nezačali a už aj skončili. Rusko pritom hlási fantastickú novinku. Volá sa Sputnik Light.

Spolupráca Ruska so Saudskou Arábiou

V Ruskej federácii a Saudskej Arábii sa začalo medzinárodné testovanie novej vakcíny Sputnik Light. Informuje o tom v svojom blogu primátor mesta Moskva Sergej Sobianin na stránke sobyanin.ru. Na klinických skúškach sa zúčastňuje 6 000 ľudí. Každá krajina má po 3000 dobrovoľníkov.

Únia miest Slovenska vicepremiérovi Holému: Tvoje útoky sú hlúpe a návrhy neprijateľné

„Dnes začíname medzinárodné klinické skúšky vakcíny Sputnik Light,” napísal Sobianin. „Nový liek vyvinutý v inštitúte Gamaleja je navrhnutý tak, aby eliminoval hlavnú nevýhodu klasického vakcíny Sputnik V – prítomnosť dvoch zložiek podávaných pacientovi v rozmedzí niekoľkých týždňov. “ V prípade novej vakcíny Sputnik Light tak bude potrebné prísť na kliniku iba raz. Imunita sa vytvorí týždeň po očkovaní a dosiahne maximum za štyri týždne.

 Primátor uviedol, že vakcína Sputnik Light už prešla prvými fázami testovania. “Každý, kto ju dostal, si vytvoril imunitu proti COVID-19. A samotný liek telo prijalo ako bežnú vakcínu,” napísal starosta.

Najlepší vedecký tím na svete

Podľa Kirilla Dmitriva, výkonného riaditeľa Ruského fondu pre priame investície, dostal fond v prvom decembrovom týždni predbežné žiadosti o nákup 1,2 miliardy dávok vakcíny z viac ako 50 krajín. V 40 krajinách bola podaná žiadosť o schválenie vakcíny. Spoločnosť RFPI podala 29. januára 2021 žiadosť Európskej liekovej agentúre (EMA) o registráciu ruskej vakcíny. Denník The Wall Street Journal poznamenal, že už existujú objednávky a predbežné dohody pre 2,4 miliardy dávok vakcíny Sputnik V.

Autorom vakcíny Sputnik Light je Národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie N. F. Gamaleja. Ústav má 130 rokov. Vedie ho Alexander Gintsburg. V rozhovore, ktorý zverejnil portál jewishmagazine.ru  povedal: “Vakcínu sme dokázali urobiť vďaka tomu, že mám k dispozícii najlepší kolektív z hľadiska intelektuálneho a vedeckého potenciálu. Akákoľvek americká univerzita bude závidieť kolektívu, ktorá je v ústave.”

Napriek tomu je ruská strana pripravená utužiť spoluprácu medzi Ruskom a USA na tomto fronte.

Starosta Dvorov nad Žitavou Becík: Nemá zmysel čakať na vládu. Zohnal som vám Ivermectin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info