HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Iráne musia mať po novom pokrývku hlavy aj kreslené postavičky

ilustrácia
Ilustračný obrázok / Getty Images

Najvyšší vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí vydal dekrét, podľa ktorého ženské postavy v kreslených seriáloch musia mať hidžáb. Pokrývka hlavy je povinná aj pre skutočné iránske ženy. Ak ju odmietajú nosiť, sú prenasledované, informuje portál Breitbart.

Hidžáb, ktorý je po islamskej revolúcii v roku 1979 v Iráne pre ženy povinný, musia mať aj kreslené postavičky v animovaných filmoch. V pondelok sa k téme vyjadril sám Chameneí.

„Aj keď sa nosenie hidžábu v takejto hypotetickej situácii samo osebe nevyžaduje, hidžáb v animácii je potrebný z dôvodu následkov nenosenia hidžábu,“ povedal zmätočne Chameneí. Všetko, čo nasleduje po čiarke, je v rozpore s tým, čo povedal pred čiarkou.

Holandské reštaurácie žalujú štát, stravovací priemysel krachuje

Iránske ženy obťažujú všetci. Od „morálnej polície“, cez pravidelné vymáhanie práva, až po samozvaných morálnych strážcov za to, že nenosia hidžáb. Dokonca aj preto, že ho nosia „zle“. Ženy všetkých vekových skupín v Iráne napriek tomu stále odvážnejšie protestujú proti hidžábu.

Chameneí vydal fatvu, náboženský edikt, aby prinútil animované postavičky nosiť hidžáb. Jerusalem Post uviedol, že tieto príkazy majú len malú silu v iránskom právnom systéme, a keď na to príde, nosenie hidžábu nie je uzákonené.

Problém je niekde inde. Rôzne orgány presadzovania práva sú rady, že môžu použiť násilie voči ženám, ktoré nosenie hidžábu nedodržiavajú.

Štátni zamestnanci v Rusku by nemali mať viac ako sto kíl, tvrdí Žirinovskij

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info