HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Holandské reštaurácie žalujú štát, stravovací priemysel krachuje

Reštaurácia
Reštaurácia v Amsterdame / AFP
Najväčšie holandské združenie reštaurácií sa rozhodlo žalovať štát. Chce prinútiť holandskú vládu  zrušiť obmedzenia kvôli Covid-19, pretože majú devastujúci vplyv na služby, informuje portál RT.

Združenie uviedlo, že podniká právne kroky, pretože vláda neposkytla epidemiologické dôkazy o obmedzeniach, ktoré prinútili uzavrieť prevádzky. Kritizovalo nedostatok štátnej finančnej podpory reštauratérom a zlyhanie vlády pri ohlásení plánu ukončenia odstávky.

V New Yorku sa znovu otvoria kiná, čiastočne fungujú reštaurácie a štadióny

V januári prepukli v krajine nepokoje v súvislosti s rozhodnutím zaviesť prvé všeobecné zákazy vychádzania od druhej svetovej vojny. Holandský premiér Mark Rutte v piatok riskoval ďalšiu reakciu verejnosti, keď sa mu podarilo presadiť núdzový zákon, ktorý potvrdil súčasný príkaz zostať doma v čase od 21:00 do 16:30,

Začiatkom týždňa okresný súd vyhodnotil zákaz vychádzania ako „ďalekosiahle porušenie práva na slobodu pohybu a súkromia“ a bolo o nich rozhodnuté, že „nie sú legitímne“. Po vládnom odvolaní však bolo rozhodnutie zrušené a sudcovia v stredu obnovili zákaz vychádzania.

Brusel karhá Nemecko za tvrdé opatrenia na hraniciach

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info