fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Advokátska komora: Kolíkovej reforma je nepripravená, nekonkrétna, kontraproduktívna

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 8. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Slovenská advokátska komora vidí mnoho nedostatkov v novej súdnej mape ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Šéfke rezortu zašle 12 závažných a dve obyčajné pripomienky, informuje TASR.

Slovenská advokátska komora (SAK) zašle pripomienky k návrhu novej súdnej mapy. Podáva 12 závažných a dve obyčajné pripomienky, uviedla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

„Návrh v podobe, v akej bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania, si vyžaduje prepracovanie a v niektorých častiach odklad. Zámery reformy by mali prejsť optikou pripomienok širšej odbornej verejnosti, ktorá disponuje skúsenosťami z praxe. Mnohé aspekty reformy vyžadujú doplniť odôvodnenie, dáta a záruky reálnej udržateľnosti v dlhodobom horizonte,“ povedala Donevová.

Sociologička Šarvajcová: Izoláciou ubližujeme deťom. Je načase otvárať školy a škôlky

„Ako stavovská organizácia, zastupujúca záujmy advokátov a aj ich klientov, chceme upozorniť na riziká, ktoré prináša reforma aj vzhľadom na rýchly proces jej tvorby a chýbajúcu odbornú diskusiu. Zásadné pripomienky SAK sa vzťahujú k postupom, príprave, odôvodneniu a spôsobu vykonania navrhovanej reformy v snahe minimalizovať možné aplikačné problémy a škody,“ vysvetlil predseda SAK Viliam Karas.

SAK podporuje prijať nástroje, ktoré pomôžu zlepšiť obraz justície v očiach verejnosti. Z obsahu reformy a navrhovaných nástrojov vyplýva, že reforma je reakciou na súčasnú situáciu. Jej základným cieľom je pretrhnutie korupčných väzieb v justícii.

„Návrh však neobsahuje priame opatrenia, ktoré by smerovali k boju proti korupcii, a to v žiadnom z článkov návrhu. Dosiahnutie tohto cieľa prostredníctvom navrhovanej administratívno-technickej zmeny obvodov súdov je otázne. V konečnom dôsledku môže byť vo vzťahu k naplneniu vytýčených legitímnych cieľov reformy kontraproduktívne,“ zdôraznila.

Krčméry straší ešte tvrdšími opatreniami. Hranice sú vraj príliš otvorené

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info