HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Už aj Česi si uvedomujú, že Slovensko potrebuje vakcínu najviac zo všetkých

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenský minister zahraničia Ivan Korčok v pondelok po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci uviedol, že najviac potrebuje vakcínu práve Slovensko. Rokovania diplomatov z členských krajín Európskej únie v Bruseli chce Korčok využiť na zatlačenie na EÚ kvôli tragickej situácie v krajine, všimol si český portál sputnik.cz.

„Obrátim sa na krajiny EÚ so žiadosťou, že ak majú vakcínu, ktorú v tejto chvíli nedokážu použiť, aby nám ju poskytli. Bol by to dobrý znak a symbol spolupráce na úrovni EÚ,“ zdôraznil Korčok.

Šéf slovenského diplomacie dodal, že si uvedomuje, že aj iné európske krajiny majú nedostatok vakcín, ale upresnil, že Slovensko, ktoré momentálne zaznamenáva najvyššiu úmrtnosť na covid-19 na počet obyvateľov, ju potrebuje najviac.

Premiér  Igor Matovič už skôr zverejnil na svojej facebookovej stránke príspevok pod názvom Pravda o Sputniku. Vo svojom komentári medzitým vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby schválilo ruskú vakcínu čo najrýchlejšie. Matovič sa vyslovil k samotnému povoľovaciemu konaniu, ktoré, ako uvádza, slovenské štátne úrady nepovažujú za povinné v naliehavých prípadoch.

Zahraničie si všíma katastrofu na Slovensku. Toto si za klobúk nedáme!

„Ministerstvo zdravotníctva každoročne vydáva tisíce povolenie používať neregistrované lieky, ktoré zachráni zdravie a život mnohých ľudí – a nikto nikdy nepomyslel na to, že by to spochybnil. Rovnako tak by dnes MZ mohlo udeliť povolenie na používanie Sputniku V, „napísal.

„Takže si to ujasnite,“ cituje sputnik.cz slovenského premiéra,  „ak niekto chce, aby sme počkali, až to EMA zaregistruje, kedy bude všetka kapacita výrobcu beznádejne vypredaná do konca roka … V skutočnosti nechce žiadny Sputnik V … Chce, aby sme sa aj naďalej spoliehali iba na mimoriadne oneskorené dodávky vakcín, ktoré boli uzavreté prostredníctvom spoločného obstarávania EÚ.“ 

Na záver svojho textu Matovič poznamenal, že nemožno zatvárať oči pred slobodou voľby pre občanov, keď 300 000 ľudí chce byť očkované ruskou vakcínou, aj keď ešte nebola registrovaná.

Remišová trvá na postoji k Sputniku, Pellegrini vidí divadlo vlády. Ak sa expremiér rozhodne pre vakcínu, dá sa očkovať aj Sputnikom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info