HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Choré! Ukrajina „udelila povolenie“ lietať vojenským lietadlám NATO nad Krymom

Sevastopol, Russia - July 27, 2017: Aviation of the Black Sea Fleet of Russia © Shutterstock

Ukrajina bola diplomatickou cestou z Moskvy požiadaná, aby konkretizovala „povolenie“, ktoré vydala v súvislosti s aktivitami letectva NATO, na tému „možnosti využitia vzdušného priestoru Krymu“.

„Ako už titul Vojennoje Obozrenje informoval, Ukrajina pred niekoľkými dňami oznámila, že dáva leteckému zväzku NATO povolenie na použitie vzdušného priestoru Krymského polostrova, a to aj „na presun personálu a nákladu v rámci spoločných vojenských cvičení“. Provokáciu zaznamenal portál topwar.ru.

Diplomatickí experti označili vyhlásenie ukrajinských orgánov za otvorenú provokáciu. V tejto súvislosti sa vyjadril Boris Babin, bývalý stály zástupca prezidenta Ukrajiny na Kryme (tento post stále existuje v systéme ukrajinskej vlády). Podľa Babina ide o povolenie na lety nad Čiernym morom s ich koordináciou zo Simferopoľa. Letisko Simferopoľ však leží na území Krymu, v súčasnosti zvrchovanom území Ruskej

https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/25/americania-skusali-ci-z-rumunska-dokazu-dostrelit-na-krym/ federácie.

Ukrajinci vytrvalo tvrdia, že „žiadna medzinárodná štruktúra neuznáva právo Ruska na správu letiska v Simferopole a na jeho dopravné toky. Toto je oblasť zodpovednosti Ukrajiny.“ Na Ukrajine poznamenávajú, že v tejto súvislosti môže akékoľvek lietadlo koordinovať svoje lety nad Krymom „výlučne s Ukrajinou“.

Bývalý stály predstaviteľ ukrajinského prezidenta zároveň dodal, že „lietadlá NATO pravdepodobne nebudú lietať bližšie ako 12 míľ od Krymu“, ktorý označil za „okupovaný Ruskom“.

Bodkou na záver podľa topwar.ru je informácia, že „v súčasnosti ani jedna krajina NATO neprijala „pozvanie“ z Ukrajiny preletieť ponad Krym …“

Ruská armáda sa intenzívne pripravuje na vojenský konflikt o Krym (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info