HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ruskú vakcínu Sputnik chce už aj vláde večne oddaný Mikas

Aj keď sú podľa právnika Géciho vyhlášky Jána Mikasa porušovaním práv občanov, sú platné. FOTO TASR - Pavol Zachar

Hlavný hygienik Ján Mikas berie na vedomie rozhodnutie vlády nenakúpiť ruskú vakcínu Sputnik. Cez hovorkyňu však odkázal, že odporúča čo najskorší nákup tejto očkovacej látky, informuje portál 1.pluska.sk.

Nákup ruskej vakcíny Sputnik je jediné riešenie ako prekonať nedostatok iných očkovacích látok, myslí si Mikas.

„Sme v situácii, kedy zazmluvnené firmy neplnia dohodnuté dodávky vakcín registrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) a hráme o čas. Vzhľadom na tento fakt vystalo ďalšie možné riešenie, a to zamerať pozornosť aj na nákup vakcín, ktoré ešte nemajú centrálnu registráciu EMA,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZS) Daša Račková.

Zdôraznila, že ak by medzitým EMA zaregistrovala vakcínu Sputnik V, bude o ňu veľký záujem. Slovensko tak môžu predbehnúť iné štáty. „Ak by sme ju mali nakúpenú, Slovensko by ju už bez zbytočného odkladu mohlo zaradiť do očkovacej stratégie a používať na očkovanie,“ uzavrela Račková.

Blaha: Remišová a Matovič sú popletení extrémisti – človek si až nevie vybrať, kto z nich je viac zadubený

ÚVZ odporučil vláde nákup vakcíny Sputnik V a získať od výrobcu čo najviac relevantných informácií, aby bolo možné zhodnotiť údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti vakcíny.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas rozhodnutie vlády nenakúpiť ruské vakcíny berie na vedomie. Slovensko sa podľa neho nachádza vo vážnej epidemiologickej situácii. Za najefektívnejší spôsob jej zvládnutia považuje čo najskoršie zaočkovanie čo najväčšej časti ľudí. Zabezpečenie dostatočného množstva účinných a bezpečných vakcín v čo najkratšom čase preto považuje za nevyhnutnosť.

Krajčí: Z funkcie neodstúpim. Som nenahraditeľný

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info