fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zamestnanci, ktorí odmietnu vakcínu proti Covid-19, môžu prísť o prácu, varuje Vatikán

Pápež František FOTO - TASR

Vatikán vyhlásil, že očkovanie proti Covid-19 bude pre ich zamestnancov povinné, pričom varoval tých, ktorí vakcínu odmietnu, že by mohli čeliť prepusteniu, informuje portál RT.

Kardinál Giuseppe Bertello, šéf komisie riadiacej Vatikánsky mestský štát, v sedemstranovom dekréte uviedol, že očkovanie proti Covid-19 je „zodpovednou voľbou“ a že tí, ktorí to odmietnu, môžu riskovať prepustenie. Usmernenie poukazuje na zákon z roku 2011, ktorý stanovuje, že zamestnanci, ktorí odmietnu „preventívne opatrenia“, môžu byť disciplinárne stíhaní.

Nová politika umožní ľuďom s legitímnymi zdravotnými dôvodmi vzdať sa vakcíny, ale takýto personál môže byť preradený na pozície, ktoré by boli v kontakte s menším počtom ľudí. Ich plat by zostal rovnaký, aj keď by boli degradovaní.

Samotný Bertello mal v decembri pozitívny test na Covid-19 a bol v karanténe vo svojom byte, kým nedostal povolenie na návrat k svojim bežným povinnostiam. Vatikánsky mestský štát, najmenší nezávislý národný štát na svete, má asi 800 obyvateľov, ale zamestnáva viac ako 4 000 ľudí.

České médiá: Slovensko nedalo zelenú ruskej vakcíne Sputnik V

Pápež František je otvoreným zástancom globálnych vakcín proti koronavírusu. V rozhovore minulý mesiac uviedol, že dostať vakcínu je „etickou voľbou“, pretože „hazardujete so svojím zdravím a tiež hazardujete so životmi ostatných“. František dostal svoju prvú dávku vakcíny Pfizer-BioNTech deň po tom, čo Vatikán 13. januára začal očkovací program. Druhú dávku dostal začiatkom februára.

České médiá: Blahova reakcia na výpovede svedkov v prípade Lučanský a Slovensko má nového špeciálneho prokurátora

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info