HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Švédsko a Francúzsko hlásia vedľajšie účinky pri očkovaní vakcínou od AstraZenecy

očkovanie vakcinácia
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Švédske nemocnice prestali očkovať zdravotníkov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca potom, čo sa u nich objavili vedľajšie účinky ako horúčka či malátnosť. Problémy hlási aj Francúzsko či Nemecko, informuje portál iDNES.

Región Södermanland vo Švédsku prestal s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca potom, čo stovka zo 400 zamestnancov mala po zaočkovaní vysoké teploty, bolesti hlavy, nevoľnosť a ďalšie príznaky. K podobnému kroku pristúpil aj región Gävleborg.

„Čiastočne pozastavujeme očkovanie kvôli vyšetrovaniu, ale aj preto, aby sme netrpeli nedostatkom zamestnancov,“ vyhlásil šéf zdravotníctva v Södermanlande Magnus Johansson. Podľa hovorcu regiónu Frederika Gustavssona vedľajšie účinky nie sú vážne. Úrady očakávajú, že viac zaočkovaných zdravotníkov si vezme voľno.

Pfizer a BioNTech vydierali Európsku úniu cenou za vakcínu 20-krát vyššou ako AstraZeneca!

„Sú to obvyklé vedľajšie účinky. Zimnica, bolesti tela a horúčka,“ uviedla Tina Söderlundová, koordinátorka očkovania pre región Gävleborg. „Problém je, že sme zaočkovali toľko ľudí v tom istom pracovnom prostredí. Preto pozastavujeme očkovanie,“ dodala.

Predstavitelia spoločnosti AstraZeneca sú prekvapení. „Zdá sa, že tu sa objavil väčší podiel vedľajších účinkov, než sme očakávali. Na základe štúdií sme očakávali, že u desiatich percent prípadov sa môžu objaviť také vedľajšie účinky,“ podotkol Andres Heddini, zdravotnícky šéf spoločnosti AstraZeneca pre severský región.

Svetová zdravotnícka organizácia schválila vakcínu od spoločnosti AstraZeneca na núdzové použitie. Očkovacia látka vyvinutá v spolupráci s Oxfordskou univerzitou je už druhou, ktorú WHO odporučila. Okrem nej je možné používať aj vakcínu Pfizer/BioNTech.

Zamestnanci, ktorí odmietnu vakcínu proti Covid-19, môžu prísť o prácu, varuje Vatikán

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info