HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po zatknutí rappera už dve noci v uliciach Barcelony zúri násilie (Video)

Screenshot videa / YouTube (RT.com)

Už dve noci zúria v Barcelone demonštrácie. Vzbúrenci ich vedú proti zatknutiu rappera Pabla Hasela, ktorý bol odsúdený za urážku španielskeho kráľa a velebenie terorizmu. Demonštranti podpaľujú a blokujú ulice, informuje portál RT.

Počas stredajšej noci v Barcelone po centrálnej ulici Via Laietana demonštranti zvinuli provizórne barikády a potom ich zapálili. Požiare boli hlásené aj v Lleide, v ktorej bol v utorok zatknutý Hasel.

Demonštrácie týkajúce sa zatknutia Hasela prebiehajú už dva dni a vyvinuli sa do nepokojov. Protestujúci v utorok večer zaútočili na policajtov, ktorí odpovedali paľbou gumovými projektilmi. Aktivistická skupina IRIDIA tvrdí, že jedna demonštrantka prišla o oko, keď ju zasiahla gumená strela.

Hasel, vlastným menom Pablo Rivadulla Duro, bol zatknutý v utorok, ako sa zabarikádoval na univerzite v Lleide v západnom Katalánsku. Necelé dva týždne predtým bol odsúdený na deväť mesiacov väzenia a dostal pokutu za to, že zneuctil bývalého monarchu Juana Carlosa I. Označil ho za  „zlodeja“ a „šéfa mafie“.

Tragédia v Španielsku: Ľudia umierajú po očkovaní. Nútia nám vakcíny a ohrozujú naše životy!

Odsúdený bol zároveň aj za svoj príspevok na sociálnych sieťach, v ktorom ocenil španielsku teroristickú skupinu GRAPO.

Odsúdenie a zatknutie rappera neboli jeho prvou potýčkou so zákonom. V roku 2014 bol Hasel uznaný za vinného z vyjadrenia podpory baskickej separatistickej teroristickej skupine ETA, jeho trest bol však v roku 2019 pozastavený.

Stovky umelcov a aktivistov, vrátane režiséra Pedra Almodóvara a herca Javiera Bardema, požadovali prepustenie Hasela. Rapperov právnik v stredu pre katalánsku tlačovú agentúru uviedol, že jeho klient je „spokojný“ s „vlnou pobúrenia“, ktorú jeho uväznenie spustilo.

Európa spúšťa nábor astronautiek, spĺňate kritériá? 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info