HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Maďarsko si ide svoje. Letia pre čínsku vakcínu

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: SITA

Sme v časoch, keď Slovensko zvádza boj takpovediac so sebou samým. Trápi nás pandémia, očkovanie, nepretržitý chaos, nepresné štatistiky a iné problémy. Naši južný susedia zrejme „kormidlujú“ lepším smerom. Nehľadiac na EÚ, ktorá tiež akosi slabo usmerňuje, Maďari si lietajú pre vakcíny z Číny.

Maďarsko podpísalo dohodu o kúpe čínskej vakcíny Sinopharm COVID-19. Túto informáciu ešte koncom januára uviedol maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjártó. Taktiež nedávno informoval na sociálnej sieti, že vakcínu budú privážať do Maďarska z Číny postupne. Prvá dodávka v počte 550.000 dávok dorazí už zajtra. V nasledujúcich mesiacoch budú vakcíny privážané v množstve, ktoré umožní očkovanie 2,5 milióna ľuďom.

Vláda rokuje o výrobe vakcín od spoločnosti Moderna, ale aj o ruskej vakcíne Sputnik V

Viktor Orbán sa domnieva, že do Veľkej noci by mohli byť zaočkovaný všetci, ktorí sa na očkovanie zaregistrovali. 

Vakcína od Sinopharmu funguje na technológii neaktívneho vírusu SARS-CoV-2. Na základe neho sa vytvorí imunita, no zároveň človek z vakcíny neochorie. Na podobnom princípe fungujú aj očkovacie látky proti chrípke. Podáva sa v dvoch dávkach a na uskladnenie je postačujúca bežná chladnička.

Vláda rokuje o výrobe vakcín od spoločnosti Moderna, ale aj o ruskej vakcíne Sputnik V

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info