HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česko má prvý prípad úmrtia po očkovaní. Prečo vakcínu nezvládol?

FOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stredu prijal hlásenie o úmrtí človeka, ktoré mohlo súvisieť s vakcínou proti COVID-19. Senior bol v terminálnom štádiu iného ochorenia. V stredu to povedala šéfka ústavu Irena Storová. Jej úrad teraz bude podozrenie na možný nežiaduci účinok skúmať, píše iRozhlas.

„Dnes sme prijali hlásenie o podozrení na nežiaduce účinky, ktoré vyústili do úmrtia,“ uviedla Storová. Senior podľa nej dostal prvú dávku očkovania 9. januára a autori hlásenia majú podozrenie, že očkovanie nejakým spôsobom súviselo s terajším úmrtím.

O aký typ vakcíny išlo, neuviedla. Avšak v tej dobe bola v Česku k dispozícii len očkovacia látka od firiem Pfizer a BioNTech.

Mikrobiologička o vakcinácii: Očkovať sa nenechám, nemusí to fungovať!

U seniora sa po očkovaní objavili bežné nežiaduce účinky ako strata chuti, nevoľnosť, vracanie a únava, píše sa na webe ústavu. „Kým u väčšiny osôb nežiaduce účinky o niekoľko dní odzneli, nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu,“ dodáva ústav.

Storová zdôraznila, že ide zatiaľ len o podozrenie na možnú súvislosť medzi očkovaním a úmrtím pacienta. „Je to hlásenie, ktoré sa musí veľmi detailne prešetriť,“ uviedla. Až potom bude možné určiť, či smrť pacienta súvisela s očkovaním alebo či bola dôsledkom jeho vážneho ochorenia.

V Česku sa proti novému typu koronavírusu očkuje od 27. decembra. Prednostne vakcínu dostávajú lekári a seniori nad 80 rokov.

Britský variant Covidu opäť zmutoval. Je odolnejší voči vakcínam, tvrdia vedci

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info