HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež prirovnal Európu k neplodnej babičke

Pápež František. Zdroj: Facebook (TribunaWeb)

Pápež František vyzval Talianov, aby zastavili „demografickú zimu“ národa tým, že budú mať viac detí, informuje portál Breitbart.

„Dnes sa oslavuje v Taliansku Deň pre život,“ povedal pápež vo svojej modlitbe v nedeľu. „Pripájam sa k talianskym biskupom a pamätám si, že sloboda je veľkým darom, ktorý nám Boh dal, aby sme hľadali a dosiahli svoje dobro a dobro ostatných, počnúc primárnym dobrom života.“

„Naša spoločnosť musí byť uzdravená. Aby bol život chránený v každej fáze,“ pokračoval František v  zmienke o potrate a eutanázii, dvoch témach, ku ktorým sa často vracia.

„A rád by som dodal jednu zo svojich obáv: taliansku demografickú zimu,“ uviedol. „V Taliansku pôrodnosť poklesla a budúcnosť je ohrozená. Zoberme to do úvahy a pokúsme sa zabezpečiť, aby sa skončila táto demografická zima a rozkvitla nová jar chlapcov a dievčat.“

India: Po odtrhnutí časti ľadovca je najmenej 15 mŕtvych a 160 nezvestných

Podľa talianskeho oficiálneho národného štatistického úradu (ISTAT) už aj tak nízka pôrodnosť v krajine klesá na nebezpečnú úroveň, pričom celkový počet pôrodov v roku 2020 je na najnižšej úrovni za posledných 150 rokov od zjednotenia Talianska a predpokladá sa, že rok 2021 bude ešte horší.

Pre rok 2021 odhaduje ISTAT nové rekordné minimum narodených, založené na faktoroch, ako je znižujúci sa počet žien v plodnom veku, talianska hospodárska kríza a posledné trendy v rozhodovaní párov mať deti.

Pápež často komentoval klesajúci počet obyvateľov Európy a porovnával kontinent so sterilnou babičkou, ktorá už viac nerodí deti.

Rakúsky premiér Kurz kritizuje byrokratický aparát EÚ, Viedeň by uvítala možnosť vyrábať ruské a čínske vakcíny

Európa, povedal František v roku 2014 Európskemu parlamentu, je často vnímaná ako „staršia a ošarpaná“. Ako „babička, ktorá už nie je plodná“. Výsledkom je, že zvyšok sveta sa na to pozerá „s rezervovanosťou, nedôverou a niekedy dokonca podozrievavo,“ uviedol František.

„Zdá sa, že„ veľké nápady, ktoré kedysi inšpirovali Európu, boli nahradené byrokratickými postupmi jej inštitúcií. Pôrodnosť v Európe klesla z časti preto, že Európania sú príliš zameraní na ich osobné blaho,“ povedal pápež.

Juhoafrická republika už odmieta očkovať vakcínou AstraZeneca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info