fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Cieľom Turecka je byť medzi 10 najväčšími ekonomikami sveta, vyhlásil Erdogan

FOTO: Pixabay

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil ambiciózny plán, v ktorom sa má Turecko stať desiatou najväčšou ekonomikou na svete. Dodal, že zapojenie sa do veľkých investícií má zvýšiť HDP krajiny, informuje portál RT.

„Aby sa naša krajina stala jednou z 10 najväčších ekonomík na svete, sústredíme sa na väčšie investície do väčších projektov,“ vyhlásil prezident počas otváracieho ceremoniálu nového mostu vo východnej provincii Malatya.

Uviedol tiež, že Turecko realizuje viac ako polovicu všetkých globálnych mega projektov samo a dodal, že krajina plánuje podporovať podniky v oblasti vesmírnych technológií, hi-tech a umelej inteligencie.

„Neustále zvyšujeme naše ciele v každej oblasti, rozširujeme naše kapacity a najmä rozširujeme nové výrobné oblasti,“ uviedol Erdogan.

Netanjahu kritizuje Medzinárodný tribunál za snahu rozšíriť svoje pôsobenie na palestínske územia

Turecká ekonomika má v roku 2021 vzrásť až o štyri percentá, uvádzajú analytici agentúry Reuters. Zároveň sa očakáva pokles inflácie na 11,6 percenta v dôsledku prísnej menovej politiky.

Ekonomika údajne v druhom štvrťroku medziročne poklesla o 10 percent, dokázala sa však od júla do septembra vrátiť späť k rastu.

Svetové ceny potravín rapídne stúpajú, upozorňuje OSN

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info