HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putinove dýky – Kindžaly, ktoré na ceste k cieľu nepoznajú prekážky (video)

MiG-31K Foxhound s Kh-47M2 nadzvukovou balistickou raketou (Kindžal) - zdroj TS Ministerstvo obrany Ruskej federácie.

Ruský prezident nariadil prezbrojenie Migov – 31 (Foxhoundov) na smrtiace rakety Kh-47M2 Kindžal.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa portálu militarywatchmagazine.com  údajne osobne skontroloval prezbrojovanie najvýkonnejších útočných platforiem vzdušných síl – stíhače MiG-31K na nadzvukové balistické rakety Kh-47M2 Kindžal.

MiG-31K je modifikáciou MiG-31 Foxhound, prvého bojového lietadla Sovietskeho zväzu, ktoré integruje schopnosti štvrtej generácie a rakety vzduch-vzduch s dlhým doletom a najrýchlejšie lietadlo svojej generácie. Zatiaľ čo Foxhound bol spočiatku vysoko špecializovaný na súboje vzduch-vzduch, väčšina flotily je dnes vybavená nadzvukovými  raketami vzduch-vzduch s dosahom 300 km R-33 a 400 km R-37

Pred stretnutím s Pompeom si Putin skontroloval MiG-31 s hypersonickou raketou Kindžal (VIDEO)

MiG-31K bol vyvinutý špeciálne ako odpaľovacia platforma pre Kh-47M2  (kKndžal), raketu ohlásenú prezidentom Putinom v marci 2018, ktorá vstúpila do služby len o niekoľko týždňov neskôr. Lietadlo je upraveným variantom MiG-31BM, modernizovaným variantom Foxhounda, ktorý je údajne 2,6-krát účinnejší ako pôvodný. Medzi jeho vylepšenia patrí integrácia nových systémov elektronického boja a nový počítač Baget 55-06, dlhší dosah detekcie 320 km pre ciele stíhačky a kompatibilita s raketou R-37.

„Vysoká mobilita a rýchlosť Kindžalov je odhadovaná na Mach 8 až Mach 10, (podľa niektorých zdrojov až 12 M, teda, do 15 tisíc kilometrov za hodinu),  umožňuje vyhnúť sa všetkým známym existujúcim systémom protivzdušnej obrany a vykonávať presné údery s použitím jadrových alebo špecializovaných konvenčných hlavíc. Raketa si zachováva dolet 2 000 km a bola považovaná za pravdepodobne najsmrtonosnejšiu zbraň „zabijaka nosiča“ na svete – jej užitočné zaťaženie v kombinácii s úplnou rýchlosťou nárazu a presnosťou jej umožňuje jediným priamym zásahom veľmi pravdepodobne znefunkčniť akékoľvek slúžiace vojnové lode.“ Píše militarywatchmagazine.com.

Kindžalmi sú vyzbrojené napríklad aj bombardéry Tu-22M , ale nosiče MIG-31 umožňujú ich odpaľovanie z prakticky neobmedzených výšok a za vysokej nadzvukovej rýchlosti.

Sci-fi je realitou, Rusi začali práce na stíhačke MIG-41, schopnej bežne operovať aj vo vesmíre (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info