fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Podmanický o zatvorených školách: Toto je genocída celej generácie

Poslanec Ján Podmanický (SMER-SD). FOTO TASR - Michal Svítok

Poslanec Smeru a starosta obce Stará Bystrica Ján Podmanický sa vo svojom príspevku na Facebooku veľmi kriticky vyjadruje na tému uzavretých škôl.

Do školy žiaci nechodia takmer rok, pripomína Podmanický a vyzýva ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby začal konať

„Pán minister školstva, veľmi vás prosím, buchnite už po stole a robte niečo! Nestačia slová, nestačí kupovať knihy do školských knižníc, keď do nich nikto nechodí. Zastavte túto genocídu mladých ľudí a našich detí! Hľadajte riešenia, aj keď budú deti chodiť do škôl v malých skupinkách! Aj keď im vyučovanie rozložíte na smeny! Len už niečo robte, aby sa znova zaviedol systém a poriadok,“ žiada Podmanický.

„Podľa mňa ide o jeden z najhorších javov, ktoré priniesla pandémia. Enormne rastie vandalizmus detí, mladí ľudia ničia verejný majetok, obrovské množstvo detí a tínedžerov sa túla po nociach, robia si nelegálne alkoholové koronapárty, a to sme radi, ak zostávajú len pri alkohole. Deti vyspávajú do poludnia, lebo rodičov majú v práci a online hodiny nie sú schopné zistiť ich neúčasť,“ pokračuje.

Trvá na tom, že zatvorenie škôl na dlhé mesiace je smrteľnou ranou pre celú jednu generáciu, pre jej duševný, etický a rozumový vývoj.

Poslanec dáva do pozornosti históriu školstva a žiakov, ktorí mali vždy nejaké povinnosti. „Pred rokom 1777, kedy Mária Terézia dekrétom Ratio educationis zaviedla povinnú školskú dochádzku pre deti od 6 do 12 rokov, mali deti každodenné povinnosti v rámci rodinných prác, pomoci v domácnosti, pomoci na poli a podobne. Po tomto roku sa časť ich povinností nahradila účasťou na školskom vyučovaní, najmä v zimných mesiacoch. Niekoľko storočí v podstate bez prerušenia deti mali voľný čas zaplnený prácou a školou. Aj cez svetové vojny bolo vyučovanie prerušené len na nevyhnutne krátky čas,“ poukazuje na históriu Podmanický.

Exministri školstva vyzývajú Gröhlinga, aby začal systematicky otvárať školy

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info