HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Xiaomi žaluje Pentagon a americkú vládu

Xiaomi
Xiaomi / Reuters
Jeden z najväčších svetových výrobcov inteligentných telefónov, čínska spoločnosť Xiaomi, podal na americký súd právnu sťažnosť. Žiada vládu, aby ju vyškrtla z čierneho zoznamu firiem údajne spojených s čínskou armádou. Akékoľvek takéto väzby popiera, informuje portál RT.

Spoločnosť Xiaomi v piatok požiadala o jej odstránenie zo zoznamu. Povedala tak okresnému súdu vo Washingtone, DC, že rozhodnutie umiestniť ju tam je „nezákonné a protiústavné“. Trvala na tom, že nemá nijaké spojenie s Ľudovou oslobodzovacou armádou, pričom poukázala na „značný počet“ amerických občanov, ktorí majú v spoločnosti hlavné podiely. Americké finančné spoločnosti tvoria tri z jej desiatich najlepších investorov.

Spoločnosť bola pridaná na čiernu listinu spolu s ôsmimi ďalšími firmami minulý mesiac v doznievajúcich dňoch administratívy Donalda Trumpa. Tá vyžadovala, aby všetci americkí investori vybrali svoje peniaze zo spoločností do termínu 11. novembra 2021.

Zakladateľ Microsoftu Gates varuje pred ďalšou pandémiou

Sťažnosť technologického giganta adresovaná nominantom amerického prezidenta Joe Bidena vo vedení Pentagonu a ministerstvu financií Lloydovi Austinovi a Janet Yellenovej tiež uvádza, že zákaz investícií spôsobí  spoločnosti Xiaomi „okamžité a nenapraviteľné škody“.

„Verejné spojenie spoločnosti Xiaomi s čínskou armádou navyše výrazne zhorší postavenie spoločnosti u obchodných partnerov a spotrebiteľov a spôsobí poškodenie dobrého mena, ktoré nemožno ľahko vyčísliť alebo ľahko opraviť,“ píše sa ďalej v sťažnosti.

Šéf OSN chce sociálnych gigantov udržať na uzde

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info