fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Žilinka: Mikas porušil zákon, keď dal výnimku nakazeným poslancom na vstup do parlamentu

Na snímke zľava hlavný hygienik SR Ján Mikas a predseda vlády SR Igor Matovič. FOTO TASR - Dano Veselský

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR porušil dvomi vyhláškami zákon, vyhlásil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa z 27. decembra 2020 umožnila poslancom rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v karanténe, informuje TASR.

„ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona,“ skonštatoval Žilinka. Na základe decembrovej vyhlášky poslanci rokovali o núdzovom stave za neštandardných podmienok. Pozitívni poslanci a zákonodarcovia po kontakte s nakazeným človekom boli od negatívnych oddelení fóliou.

Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

Štyridsaťštyri občanov podalo trestné oznámenie na Mikasa. Vyšetrovateľ podanie odmietol.

Vyhláška povolila napríklad prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným. Prácu môžu vykonávať, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh. Podmienkou je dodržiavanie prísnych protiepidemických opatrení.

Medzi osoby v osobitnom režime sa nezaraďujú iba predstavitelia výkonnej či zákonodarnej moci. Patria sem aj zdravotníci, pracovníci v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike.

„Matovič s Mikasom a spol. nastolili v našej vlasti právnu anarchiu,“ varuje Štefan Harabin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info