Rebríček vnímania korupcie posúva Slovensko až za úroveň Grécka
28 | 01 | 2021 I Timotej Dudka
Podľa najcitovanejšieho svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo Slovensko v minulom roku na 60. mieste, o jednu priečku nižšie ako v roku 2019 a až o šesť miest horšie ako na začiatku volebného obdobia v roku 2016, píše Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom príspevku na Facebooku.
Zhoršenie v indexe odráža slabý boj proti korupcii počas záverečného roka vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD, dnes Hlas). Prácu novej vlády Igora Matoviča (OĽaNO), ktorá si dala za cieľ zlepšiť sa v rebríčku o 20 miest, odrazí v plnej miere index až o rok, píše TIS.

Slovensko tento rok dosiahlo podľa TIS až 49 bodov zo sto, čo je o bod menej ako pred rokom. Z krajín EÚ sú za Slovenskom len štyri krajiny - Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Po šestnástich rokoch od roku 2004, keď sa Slovensko vďaka protikorupčným reformám dostalo pred Grécko, skončilo minulý rok opäť za ním."Index vnímania korupcie Transparency International sa skladá z priemeru deviatich hodnotení rôznych inštitúcií, ktoré v priebehu posledných dvoch rokov merajú názory na korupciu v krajine medzi domácimi podnikateľmi, zahraničnými investormi a konzultantmi, ako aj politológmi a expertami na transparentnosť," objasnila nezisková organizácia TIS.

"Celkovo vo svete boj proti korupcii stagnuje. Dve tretiny štátov sveta má skóre ešte nižšie ako Slovensko. Pandémia obzvlášť nasvietila nedostatočné protikorupčné nastavenie mnohých krajín. Škandály predražených nákupov prístrojov či ochranného materiálu na jednej strane, a kvôli korupcii poddimenzované zdravotníctvo na strane druhej boli bežnými skúsenosťami vo svete počas minulého roka," dodáva TIS.

"Úbožiak Matovič sa najprv ľuďom vysmial, a teraz ich dorazil respirátormi!" hnevá sa Erik Tomáš
Vyjadrenia Igora Matoviča na tlačovkách poriadne vytáčajú opozičných poslancov. Najnovšie sa nad premiérový slovami o respirátoroch pohoršil poslanec Hlasu Erik Tomáš a napísal o tom status. Čítať ďalej
28 | 01 | 2021 | Jozef Uhlárik ml.